sobota, 22 říjen 2016

POPULÁRNÍ

Nekupujte trojského koně v pytli

Nekupujte trojského koně...

Ani svědci Jehovovi zvonící u vašich dveří vás nevystraší...

Nekupujte trojského koně v pytli

Nekupujte trojského koně...

Ani svědci Jehovovi zvonící u vašich dveří vás nevystraší...

Kotoučový stroj si poradí i s těmi nejhoršími skvrnami na koberci

Kotoučový stroj si...

Odjakživa jsem se vysmívala lidem, kteří si domů...

Die Glasflächen muss man nie wieder reinigen. Nano-Imprägnierung Wien

Die Glasflächen muss...

Ich besitze ein groβes Gebäude, wo sich meine...

Zajímají vás aktuální nabídky na bydlení v Praze? Prohlédněte si developerské projekty Praha od společnosti Sekyragroup!

 

katalog

Právě přítomno: 94 hostů a žádný člen

Vybíráte koupelnová svítidla? Poradíme Vám, jak na ně!

Zveřejněno v Osvětlení pondělí, 01 prosinec 2014 07:28

 

Koupelnová svítidla jsou velice specifická a náročná na bezpečnostní požadavky. Je třeba dbát na kvalitu osvětlení, jeho design i bezpečnost. Prostředí koupelen je nestandardní svou vlhkostí a vysráženými vodními párami, proto jsou na osvětlení v těchto místnostech kladeny vyšší nároky, aby nedošlo k riziku zranění. Je třeba pečlivě zvážit, ve které části koupelny bude svítidlo umístěno a k čemu bude sloužit. Technické normy jsou poměrně přísné, protože právě v koupelně a jejím vlhkém prostředí je právě bezpečí u osvětlení nejdůležitější.

 

Základní požadavky pro koupelnové osvětlení

Základním požadavkem pro osvětlení do koupelen je jejich odolnost proti vlhkosti. Ta je u svítidel označována „krytím“, které by konkrétně v koupelnových prostorách mělo být hodnoty 44 a výše. Prostor koupelen je zpravidla rozdělen do několika zón, svítidla s nižším krytím než 44 lze použít v některých případech například na zrcadlo, naopak u sprchových koutů a přímo nad vanami je důležité dodržet pravidlo použití svítidla se stejnosměrným napájením 12V, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Jistě je lepší, pokud si nejste zcela jisti, se poradit s odborníkem o umístění a použití koupelnového svítidla individuálně. Vzhledem k charakteru svítidel v koupelnách doporučujeme vybrat typ svítidla s barvou teplejší, tedy o hodnotě 2700K nebo 4000K.

 

Rozdělení koupelnových zón:

Zóna 0

Jde o vnitřní prostory okolo vany či sprchového koutu. V tomto místě se nedoporučuje instalace svítidel anebo jen s vyšším krytím než IP68.

Zóna 1

Touto zónou se rozumí prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 metru a nedoporučuje se zde instalace svítidel s krytím nižším než IP68.

Zóna 2

Znamená prostor kolem vany nebo sprchového koutu ve vzdálenosti 0,6 metrů a nad ní výše než 2,25 metru. Pokud v tomto prostoru nehrozí ani neúmyslné postříkání osvětlení vodou pod tlakem, nejnižší hodnotou krytí je IP44. Dejte pozor při výběru koupelnového osvětlení nad zrcadlo, zda není tak blízko zdroji vody, aby bylo potřeba jej řešit svítidlem s deklarovaným vyšším krytím.

Zóna 3

Je zóna mimo výše zmíněné zóny 0, 1 a 2. Pokud nehrozí přímé potřísnění svítidla vodou, je nejnižší předepsanou hodnotou IP21. V této kategorii je nabídka interiérových svítidel a osvětlení nejširší.

 

Dobře tedy promyslete umístění a výběr svítidel tak, aby byla vaše koupelna bezpečná a bylo vám v ní příjemně. Jak je vysvětleno výše, budete jinak vybírat koupelnová zrcadla s ovětlením, jinak svítidla nad zrcadlo a jinak centrální koupelnové osvětlení a osvětlení přímo do sprchového koutu.

Nejste si přesto jisti s výběrem osvětlení do koupelny? Navštivte náš e-shop na http://www.uni-svitidla.cz a rádi vám s výběrem poradíme.

 

  Využíváme fotobanku Inspireli.com


   REALIZACE DŘEVOSTAVBY provozuje K-MEDIA

 

 

 

REALIZACE BYDLENÍMAX STREAMEWITAALLÍKSvítidla opravdu pro každého. • Kvalitní kožené peněženky levně, skladem! • DŘEVOSTAVBY
Kopírování, nebo pořizování screenu textů a obrázků bez písemného svolení, je zakázáno!