REALIZACE DŘEVOSTAVBY

Jaro skoro za rohem: Kterou zeleninu vysázet a jak ji vypěstovat k dokonalosti?

Počasí jako by říkalo, ať si o jaře necháme jen zdát. Vy, co holdujete zahradničení, už ale jistě oprašujete veškeré náčiní, které budete na pěstování domácí zeleniny potřebovat. Pokud nejste hrdými majiteli zahrady, nevadí. Přinášíme vám tipy na originální způsoby domácího pěstování, které vám ušetří místo a ještě u něj zažijete zábavu.

Pozvěte zahradu k sobě domů

Existuje mnoho způsobů, jak si užít pěstování zeleniny i na malém prostoru. Tady máte 5 tipů:

  1. Vertikální zahrada – zkuste pěstovat sazeničky vertikálně. Stačí vám k tomu dřevěná deska a pár nádobek, které k ní připevníte a použijete je jako květináče. Vypěstovat si takhle můžete například cherry rajčátka nebo chilli papričky.
  2. Pěstování ze zbytků – třeba cibuli lze vypěstovat z jejích zbytků. Seřízněte vršek cibule, dejte do nádoby s hlínou a zalijte. Už za týden se můžete těšit na novou cibulku. Podobným způsobem si můžete vypěstovat i celer ze stonku.
  3. Nejen velikonoční květináčky – rozklepněte vajíčko tak, aby vám zbyl co největší kus skořápky. Tu pak naplňte zeminou a předpěstujte si v ní sazeničku. Nejen, že bude „nádobka” originálně vypadat, navíc poskytne rostoucí sazeničky výživu v podobě kalcia.
  4. Vintage plechovky jako stylový doplněk – máte nasbírané staré plechovky a nevíte, co s nimi? Recyklujte je a využijte jako květináče pro domácí zahrádku na předpěstování třeba na parapetu kuchyně.
  5. Soběstačný plastový systém – z plastové lahve odřízněte horní část, na dno umístěte kus plastové mřížky nebo síťky, kterou provléknete provázek. Zasypejte substrátem. Provázek bude do hlíny přivádět vlhkost, když jeho volný konec umístíte do misky s vodou.

 

Koho vedle sebe která zelenina nesnese

Máte počíháno na papriky, rajčata, cibuli, ale třeba i kapustu s okurkami a nevíte, co s čím pěstovat? Než si hrát na Mičurina, dejte na naše rady a vaše rostliny se se svými sousedy nebudou prát o prostor.

V prvé řadě záleží na tom, jak hluboce které rostliny koření. Tohle se dočtete na sáčku s osivem. Na záhonu se pak vyplatí řádkovat na střídačku rostliny hluboce a mělce kořenící. Co se děje pod zemí, by mělo být i nad zemí. Vysoké a nízké rostliny by se měly střídat řádek po řádku, aby lépe využívaly dopadající sluneční světlo.

Jak se snese řepa se špenátem nebo okurky s brokolicí? Tak těm by se vedle sebe nelíbilo. Naopak vedle mrkve klidně píchněte ředkvičky. O tom, jestli jsou vámi pěstované druhy zeleniny v symbióze nebo by svého spolubydlícího na záhonu raději zlikvidovaly jsme pro vás napsali v našem článku.

 

6 pravidel pro jarní výsadbu zeleniny

Ten nejlepší čas pro předpěstování zeleniny je tady. Týká se to hlavně oblíbených zeleninových lahůdek, mezi které patří rajčata, okurky, papriky, ale i kořenové nebo listové zeleniny. Seznamte se s 6 pravidly, na která je třeba při jejich předpěstování dbát:

  1. Vybírejte jen kvalitní semena a sazenice – semínka by měla být zhruba stejně velká, nepoškozená, čistá. U sazenic zase dejte pozor na to, aby měly pořádný kořenový systém a působily vitálně.
  2. Správně načasujte výsadbu – březen je pro výsadbu nejlepší, ale ani první polovinou dubna nic nezkazíte. Sazeničky si ale do května nechte doma a až pak je vysaďte do záhonu nebo skleníku.
  3. Poskytněte dost světla – už semínka si žádají dostatek slunečního svitu. Dopřejte jim tedy pobyt na parapetu s největším přísunem světla po velkou část dne, případně uměle přisvěcujte.
  4. Bez tepla se to také neobejde – semenům listové zeleniny se bude venku dařit, když tam bude minimálně 16 °C přes den. Kořenové zelenině se tam ale bude líbit až při denní dvacítce. Košťálová zelenina si žádá teploty jen kolem 14 °C, ta plodová je ale rozmazlenější – chce až 25 °C přes den.
  5. Přihnojujte až po vyklíčení – do té doby to není potřeba řešit. Až se vám ale sazenice ukážou v plné síle, do vody přidejte kvalitní přípravky k vyživování kořenového systému.
  6. Sázejte hluboko, ale ne moc – u rostlin, které z kořenového krčku dobře obrůstají (např. rajčata), lze sázet hlouběji. Naopak ty, které mají kořínky volné, moc hluboko nevysazujte.
Exit mobile version