REALIZACE DŘEVOSTAVBY

Překvapily vás nečekaně vysoké výdaje na vytápění i při letošní celkem mírné zimě?

 

Letošní zima rozhodně patřila za poslední léta k těm mírnějším. Sněhu bylo opradu minimálně, stejně tak jako mrazivých dnů. V plné síle se zima projevila snad až úplně na samém závěru svého období. Zejména majitelé starších rodinných domků letošní mírnější zimu rozhodně uvítali s vidinou nižších výdajů spojené s vytápěním, jaké pak bylo jejich překvapení, když se úspora finančních prostředků nedostavila. Mysleli jste si také, že letos ušetříte na nákladech zavytápění, ale realita je zcela jiná? Jsou vaše náklady podobné, jako kdyby se teploty pohybovaly okolo 20 stupňů pod nulou? Kde se stala chyba a jak si v takové situaci pomoci?

 

Dům neudrží ani trochu tepla

Rozhodně bylo letos přínosem, že domy pod tíhou vyšších teplot tolik nepromrzly a dovnitř se nedostával nepříjemný chladný vzduch. Jenže na druhou stranu tepelné ztráty domu byly stále podobné, jako tomu je v jiných letech. Teplo, které jste vyprodukovali topením, uteklo ze všech vytápěných prostor stejně rychle, ať už bylo venku -20°C nebo +5°C. Teplo rychle z místnosti uniklo a vy jste jej znovu museli nahradit úplně novým, takže intenzita vytápění byla z tohoto pohledu naprosto shodná. Abyste příští zimu protopili méně finančních prostředků, je třeba rodinnému domu dodat vyšší tepelně-izolační vlastnosti.

 

Neinvestujte bezhlavě, ale pouze tam, kde je to skutečně potřeba

V rámci zvýšení tepelně-izolačních vlastností rodinných domů může být provedeno hned několik stavebních prací a technologických postupů. Jedná se například o kvalitní zateplení fasády, výměnu dveří a oken, zateplení podlah nebo zateplení půdy. Pokud byste měli investovat najednou do všech těchto různorodých systémů, jednalo by se o investici několika set tisíc korun, jejíž návratnost by byla v nedohledné periférii. Neinvestujte proto bezhlavě a zbytečně, ale moudře. Nejprve musíte odhalit prostor, kudy uniká nejvíce tepla a tam se pokuste zvýšit jeho tepelně-izolační hodnoty. Drtivá většina rodinných domů má stejnou slabinu a to ve střeše a půdním prostoru.

 

Teplo uniká především půdou a střechou

Teplo od kamen, radiátorů či podlahového vytápění má nižší hustotu a tudíž i váhu než zbývající studený vzduch v místnosti. Logicky tedy stoupá směrem vzhůru ke stropním panelům a pak i na půdu. Pokud tyto prostory nejsou zateplené, teplý vzduch uniká téměř bez jakéhokoliv užitku směrem pryč od domu. Zateplením stropů můžete snížit vaše současné výdaje na vytápění až o celých 30% za pouhý den. Ideální technologií pro půdy rodinných domů je zateplení foukanou minerální izolací, která vytvoří na půdách unikátní souvislou vrstvu izolačního materiálu bez negativních mezer.

 

Detailní informace o foukané minerální izolaci naleznete na webových stránkách společnosti www.foukaneizolace.cz.

 

 

 

Exit mobile version