Moderní dřevoplastové produkty jako náhrada náročného masivu

Plánujete vystavět novou terasu, ploty či pochůzné obložení bazénu a rádi byste je vyvedli v dřevěném dekoru, ale vadí vám náročná údržba? Zatímco pro interiéry existuje řada možností, jak dosáhnout dřevěného vzhledu, exteriérové dílce (ať už obkladové, konstrukční nebo obkladové) jsou tradičně řešeny z řeziva upraveného a nakráceného na potřebné tvary délky. Velmi vhodnou a v dnešní době již i poměrně oblíbenou alternativou masivního dřeva v exteriérových aplikacích je dřevoplastový kompozit (Wood-polymer composite) zkráceně označovaný jako WPC. Tento materiál, který původně vyvinuli v Americe pro zajištění dodávek levnější alternativy konstrukčních i výplňových dílců dřevostaveb prošel za svou existenci výrazným vývojem a v současnosti lze pořídit pokročilé dílce i celé systémy, které se vyznačují jednak příjemným vzhledem a pocitovým dojmem dřeva, jednak velmi příznivými uživatelskými vlastnostmi.

 

Kde všude WPC uplatníte

Dřevoplastový kompozit lze využít prakticky ve všech exteriérových aplikacích, v nichž se tradičně uplatňuje masivní dřevo. WPC prkna se uplatní jako sedací část laviček, pomocí tzv. decking systémů můžete vybudovat celou terasu nebo pochůzné roštové obložení bazénů, velmi dobře se osvědčily také plotovky, případně drobné výrobky, jako jsou květináče, dekorace či jednotlivá dlažba pro zahradní chodníčky.

 

Výhody dřevoplastového kompozitu

Hlavní proklamovanou výhodou dřevoplastu je jeho bezúdržbovost. Zatímco běžný masiv je nutné pravidelně ošetřovat, aby se zachovala jeho odolnost vůči slunečnímu záření a povětrnosti, WPC, jež je synergickou kombinací polymerní matrice a dřevité moučky, již ve své struktuře obsahuje všechny potřebné přísady, které plnivo kompozitu chrání proti okolním vlivům. Materiál je tak stálobarevný a odolný vůči slunečnímu záření i vysokým teplotním výkyvům, vlhkosti či působení biotických škůdců, nebo mechanickému poškození. Díky speciální technologii výroby (obvykle se jedná o vstřikování nebo vytlačování nekonečného pásu) je možné vytvářet dílce s velmi variabilním tvarem, či u lineárních prvků členitým či uzavřeným průřezem. To je výhodné především u terasových prken, plotovek či venkovní dlažby – variabilní průřez nejenže celou konstrukci vylehčuje, a tím snižuje materiálovou náročnost a manipulovatelnost s dílci, ale navíc umožňuje vedení instalací v uzavřeném prostoru konstrukčních komor. Materiál se také velmi snadno opracovává, takže řadu menších prací si můžete provést svépomocí.