Dřevěné podlahy se vrací, jak je to s nimi v podnájmu?

Pro své vynikající vlastnosti a podmanivý design je dřevěná podlaha považována za symbol kvality a luxusu. V otázce výběru podlahové krytiny je lepší se vyhnout cenovému kompromisu a vsadit na osvědčenou kvalitu, která vám přinese dlouhodobou spokojenost.

 

Podlahy v investičním bytě

No jo, ale jakou podlahu zvolit, když vlastníte byt pro investici?

V článku vás seznámíme se základním rozdělením podlah a poodhalíme si veškerá úskalí a zákonitosti, které plynou z nájemního vztahu a povinností nájemců k podlahám. Kdo za ně přebírá zodpovědnost a za jakých podmínek je nájemce musí udržovat? Jsou dřevěné podlahy vhodné do pražských podnájmů nebo novostaveb? Není lepší snížit riziko a obavy z poškození výběrem alternativní krytiny?

 

Dřevěné podlahy, jaké jsou možnosti?

Podlahové krytiny rozdělujeme především podle materiálu anebo jeho kombinací. Detailnější rozdělení podlahových krytin se následně řeší podle typu použité technologie pokládky, způsobu zatěžování nebo dle specifických vlastností, které jsou pro daný typ podlahy přímo určující.

 

Rozdělení podlah podle materiálu a způsobu pokládky

Velkou kategorii tvoří dřevěné podlahy, které nadále rozdělujeme na masivní dřevěné podlahy, lamelové podlahy a dřevěné parkety. Poslední jmenované se mohou ještě dělit na parketové vlysy, mozaikové parkety, zámecké parkety nebo 3vrstvé parkety.

Alternativním typem krytiny jsou například laminátové podlahy, které jsou oblíbené pro svou nízkou cenu. Ty jsou ovšem vykoupeny i sníženou kvalitou. Kromě lamina se můžete setkat s korkovou, bambusovou, kamennou nebo vinylovou podlahou. Základní selekci pak uzavírají klasické podlahy z linolea.

Dřevěné podlahy dělíme i podle způsobu technologické pokládky. V této oblasti se nachází například dřevěná plovoucí podlaha, celoplošně lepená nebo uložená na roštech.

 

Jak dřevěné podlahy udržovat a kdo je za ně zodpovědný?

Dřevěné podlahy nejsou bezúdržbové, a proto je nutné jim věnovat patřičnou pozornost. V opačném případě dojde k výraznému zkrácení životnosti a celkovému znehodnocení.

Pronajímatelé se z těchto obav mnohdy rozhodují pro nákup levného koberce, popřípadě hlučné plovoucí podlahy. Přitom je už několik let platný zákon (č. 308/2015 Sb.), který v sobě zahrnuje vše, co se týká běžné údržby a z toho plynoucích pravidel pro nájemce bytu.

Smluvní strany se mohou dohodnout na přesném vymezení případně snížených povinností, ale z obecného hlediska platí, že nájemce musí při dlouhodobém užívání prostor zajistit opravu a údržbu omítek, obkladů, krytin, rozvodů a odpadů. Pravidelné návštěvy pak slouží k předčasnému odhalení možného pochybení. Jakékoliv poškození vycházející z pravidelného běžného užívání je pak nájemce povinen uhradit na své náklady. Do této kategorie pak spadá údržba povrchu i případná výměna celých lamel a dalších komponentů.

Pokud se stanete nájemcem větší nemovitosti, která má dřevěné podlahy, dobře si zjistěte, co vás bude stát oprava podlahové krytiny. A samozřejmě nejen té.

Dřevěná podlaha ve velkém domě. Zdroj: Tide.cz

Dřevěná podlaha je proto vhodný způsob k navýšení lukrativity bytů určených k pronájmu. Především pak v Praze, kde je větší konkurence. Pro tyto důvody se s ní zcela standardně setkáte v mnohých luxusně pojatých novostavbách.

Jednou z nich je například Rezidence 4U living, ve které najdete dřevěné třívrstvé podlahy.

Rezidence 4U living. Zdroj: Tide.cz

 

Údržba dřevěné podlahy

Zajistit přirozený vzhled podlahové krytiny není o odevzdaném přístupu, ale o dodržování jednoduchých pravidel. Dřevu nesvědčí suché ani příliš vlhké prostředí. Hlavní zásada se tedy skrývá v optimalizaci klimatu a vlhkosti v hodnotách mezi 50 – 60 % při pokojové teplotě 20 až 21 °C.

 

Údržba dřevěné podlahy

Údržba dřevěné podlahy má mnoho podob a dle situace přistupujeme k neinvazivním postupům v rámci obrusu a jemné renovace. Nejlepší metodou je prevence a dodržování určitých zásad.

Skvělým opatřením jsou filcové nebo gumové podložky pod nábytkem a omezení chůze po podlaze v podpatkách. Ochranu povrchu vám zajistí lak, ovšem je třeba se informovat, zda právě vaše dřevina je pro lakování vhodná. Bez ohledu na typ dřeviny je základem pravidelný úklid vysáváním.

 

Kdo tedy platí opravy?

Kdo platí opravy podlahy v nájemním bytě? Zde záleží na přesných důvodech poškození. Pokud se jedná o poškození plynoucí z nedostatečné údržby a prevence, nájemce je jasným viníkem. Majitel naopak přebírá zodpovědnost za poškození a defekty, které se mohou objevit po pokládce nestandardním způsobem.