Dřevomorka: Noční můra chatařů a majitelů dřevostaveb

Její jméno zní poněkud hrůzostrašně a pravdou je, že pokud se okamžitě nezlikviduje, dokáže způsobit velké škody. Ale jak se dřevomorky – dřevokazné houby napadající dřevo v konstrukcích budov – efektivně zbavit? Boj je to nerovný, ale určitě ne předem prohraný. Vše podstatné se dozvíte v následujících řádcích.

 

Proč je dřevomorka nevítaným hostem?

Dřevokazná houba dřevomorka rozkládá dřevní hmotu a snižuje tím celkovou pevnost konstrukce. V případě rozsáhlejšího napadení může dokonce dojít k narušení statiky objektu. Nebezpečí spočívá v rychlém šíření – ze zralých plodnic se uvolňuje značné množství výtrusů s klíčivostí v řádu několika let. Spóry se snadno šíří vzduchem a jakmile se dostanou do optimálního prostředí, tvoří podhoubí. V případě nižší vlhkosti vzduchu je houba špatně pozorovatelná (napadení není příliš vidět). Jakmile se na napadené ploše objeví plodnice, poškození již může být fatální. Obvykle dokáže napáchat mnohem větší škody než dřevokazný hmyz.

Dřevomorka není vybíravá a dobře se jí daří v prostředí o teplotě 3-26 °C a vlhkostí dřeva kolem 18-20 %. Může napadnout prakticky jakoukoliv dřevěnou konstrukci s výjimkou dostatečně větraných míst, která netrpí zvýšenou vlhkostí. V příznivých podmínkách může denně narůst až o 6 mm.

Jak se dřevomorky zbavit?

Pokud jste právě objevili plodnici dřevomorky, berte na vědomí, že se houba mohla rozrůst mnohem více, než se na první pohled jeví. Vlákna se šíří i přes omítky a nepředstavuje pro ně problém ani řidší beton.

Prvním krokem je likvidace plodnice a kontroly okolí (tzn. kam se dřevomorce podařilo prorůst). V ideálním případě je vhodné odstranit nejen poškozená místa, ale také dřevo v okolí cca 1 metru.  Stejně tak je nutné vybourat napadené zdivo či omítku a před opětovným vyzděním aplikovat speciální přípravek. Ošetřit byste měli také bezprostřední okolí napadené plochy.

Mějte na paměti, že pokud neodstraníte příčinu zvýšené vlhkosti, dřevomorka se pravděpodobně brzy vrátí.