Jak fungují solární svítidla

 

Chcete osvětlit zahradu nebo jen fasádu, ale zároveň potřebujete šetřit peníze. Nebo jen neradi plýtváte energií. Určitě jste se už poohlíželi po solárních svítidlech, možná jen netušíte, jak přesně taková světla fungují. Vše je přitom jednoduché, pouze zahalené určitým tajemstvím, které s sebou ekologická energie přináší.

 

Z čeho se skládá solární osvětlení

Solární světla mají více součástí, než světla obyčejná. Mezi ty nejdůležitější pro provoz se řadí solární panel, samodobíjecí akumulátory, senzory stmívání, diody, senzory pohybu a samotná konstrukce světla.

 

Velkou výhodou je logická absence elektrického kabelu, který by ve venkovním prostředí pouze překážel. Důvody, proč jsou solární světla tak populární, jsou pak především dva, a to nulová spotřeba síťového elektrického proudu a dlouhá životnost materiálu.

 

Jak to funguje

Přes den se zabudovaný akumulátor nabíjí díky solárnímu článku, v noci slouží k napájení svítidla. Jakmile se setmí, solární lampu automaticky rozsvítí LED dioda. Pokud jsou světla plně nabita, vydrží svítit po celou noc.

 

 

Investice se přitom vyplní i do budoucna. LED diody dosahují životnosti až 11 let, akumulátory vydrží až 3 roky. Mnohonásobně tak převyšují životnost klasických žárovek.

 

K dosažení co nejlepšího výsledku je vhodné instalovat solární zahradní svítidla na takových místech, na která co nejdéle dopadá sluneční světlo. Pokud je solární panel umístěn zvlášť, platí, že právě on by měl být co nejdéle vystaven slunečnímu svitu.

 

Další články o svítidlech najdete na blogu expertů na osvětlení.