Jak zvýšit ohnivzdornost dřeva? Aplikací protipožárního nátěru

Že moderní dřevostavby odolají ohni stejně dobře a v některých případech i lépe než „klasické“ zděné domy, není tajemství. Ale jak jsou na tom jiné stavby ze dřeva? Ať už se bavíme o zahradním domku, chatce či jiném objektu podobného charakteru, dřevo se z hlediska odolnosti nemůže rovnat cihlám či kameni. Pro mnoho lidí je přitom nižší ohnivzdornost podstatným důvodem, proč si dřevěnou stavbu nepořídit. Naštěstí existuje efektivní způsob, jak tento nešvar eliminovat a zajistit, aby konstrukce odolala plamenům podstatně déle. Stačí aplikovat vhodně zvolený protipožární nátěr.

Dřevo je stavební materiál s výjimečnými vlastnostmi, ale stejně tak má i několik nevýhod. Hořlavost patří k těm nejzásadnějším a lidstvo se jí snaží vyřešit již od starověku.  V minulosti se zkoušelo všechno možné – od impregnace mořskou vodou, až po nátěry vápnem a volskou krví. Během 2. sv. války se pro malířské práce používalo vodní sklo. Efekt se však téměř nedostavil. V rámci moderního stavitelství se to konečně podařilo – protipožární nátěry.

 

Co se týče moderních protipožárních nátěrů, k ochraně konstrukcí se používají tzv. intumescentní neboli zpěnitelné nátěry. Obvykle se aplikují ve třech vrstvách:

  • základní nátěr pro zajištění přilnavosti k povrchu
  • hlavní nátěr pro ochranu konstrukce při požáru
  • vrchní nátěr pro barevné rozlišení

 

Protipožární nátěry fungují následujícím způsobem. Jakmile dojde k požáru, na povrchu stěny se vytvoří vrstva nehořlavé pěny s nízkou tepelnou vodivostí. Z nátěru se zároveň začnou uvolňovat ochlazující plyny. Díky speciálnímu nátěru lze dřevo ochránit před hořením až na dobu kolem 15 minut, což je srovnatelné s hořlavostí nejnižšího stupně.


Zdroj fotografie: chatar-chalupar.cz

 

A na co byste neměli zapomenout? Před aplikací nátěru dřevo nenatírejte jiným přípravkem. Výjimkou jsou vodní a lihové roztoky pro ochranu před dřevokazným hmyzem. Kolik vás bude nátěr stát, vám prozradí ceník natěračských prací.