Kámen ALLSTONE – skutečná srdeční záležitost

Už měsíce procházíte koupelnová studia, čtete magazíny o bydlení, brouzdáte po internetu… Známe to téměř všichni. Ano, uhodli jste, stavíme nebo předěláváme, a tudíž sháníme obklady a dlažby. Dáte přednost přírodnímu kameni před keramikou či raději sáhnete po jiném sortimentu? Třeba po dřevě nebo koberci? Materiálů je dnes na výběr celá řada, od umělých po přírodní. Pojďme se podívat na jeden z nich, a to na kámen. Na to jak vlastně takový kamenný obklad vzniká, jak se těží a jaké má výhody oproti jiným materiálům, tak na to Vám odpoví tento článek.

Většina lidí, žijící v dnešní uspěchané době plné stresu, potřebuje možnost relaxace a psychického uvolnění, které člověk často nachází v přírodě, ať už na horách, v lese nebo u moře. Proto je často vhodnější volit přírodní materiály i do interiérů našich domovů, vyzařuje z nich totiž pozitivní energie, krása a harmonie.

 

Některé materiály a jejich provedení jsou dnes „in“, jak se říká. To je sice hezké, otázkou však zůstává, na jak dlouho daný materiál a jeho provedení „in“ zůstane. Opravdu si myslíte, že barevné dlaždičky pastelově oranžové barvy budou moderní i za pět let? Možná ano, ale dnešní doba se rychle mění, takže spíše asi ne. Samozřejmě zde pomíjíme případ, že jdete s módou stále a předěláváte obklady každých pár let, což dělá asi málo kdo. Navíc, umělé materiály typu keramiky, má doma opravdu každý, takže Vaši návštěvu, kterou hrdě přivedete do Vaší nové koupelny, asi jen tak neoslníte. V případě že jste si vybrali dlažby hodně vysoké cenové kategorie, může, ale také nemusí, být situace naprosto opačná.

{phocagallery view=category|categoryid=8|limitstart=0|limitcount=0}

 

Je všeobecně známo, že umělé materiály se hodně často snaží o kopírování a barevné vystižení materiálů přírodních. Jakákoliv keramická dlaždice, poté co je vytvořena v továrně, nezapře svou umělost a navíc je stejná jako ta vedle ní z té samé série. Toto se Vám u čistě přírodního produktu, jakým je například kamenná dlažba, stát nikdy nemůže. Dokonce i kdybychom si dali vedle sebe fotografie deseti nebo dokonce sta realizací z toho samého druhu kamene těženého v jednom určitém lomu, zjistíme, že ani jedna nebude vypadat stejně. Viděli bychom, že každý kámen má úplně jiné žilkování, barvu nebo krystalickou strukturu velmi dobře viditelnou i na pouhé fotografii. Kámen se formoval přírodními vlivy stovky milionů let a takovýto klenot, často se zbytky fosilních usazenin a polodrahokamů, můžete mít každý den na dosah ruky v prostředí Vašeho domova.

 

Kombinace krystaly prorostlého mramoru s bodovým osvětlení dodá zářivý a nenapodobitelný nádech luxusu. Když si ještě k tomuto představíte na zdech travertinové nebo vápencové obklady s vkusnou mozaikou hřejivé přírodní barvy budící pocit opravdového tepla domova, tak to už je idyla krásné atmosféry opravdu dokonána.

Asi si teď říkáte, že toto je jen pro bohaté, ale pravdou je, že tyto obklady a dlažby se dají pořídit již od 790,- Kč za m2, což je cena keramiky vyšší střední třídy. Nutno ještě dodat, že přírodní kámen má úžasnou schopnost akumulovat teplo z podlahového vytápění, které poté příjemně sálá celým domem.

Ještě pořád nejste rozhodnutí jaký obklad a dlažbu si vyberete? Pro zajímavost se můžete podívat na stránky www.allstone.cz UKÁZKY ZDE, kde najdete fotografie z realizací. Nebo jste zvědaví jak jednotlivé druhy kamene vznikají či jak se těží a následně zpracovávají? V tom případě čtete dál.

Travertin

travetinTravertin je chemická usazená hornina vznikající na pevnině. Svým složením odpovídá vápenci, ale na rozdíl od něj je pórovitý. Barva tohoto kamene se může pohybovat od bělavě žluté, nažloutlé až k červené v závislosti na příměsích. Oblasti výskytu travertinu jsou vázány na prameny vyvěrající z hlubinných zdrojů, které jsou tvořeny převážně horkými prameny zejména v oblastech se zvýšenou sopečnou aktivitou a nebo s jejím dozníváním.

Dříve to byl čistě stavební kámen, např. antické Koloseum je z velké části postaveno z travertinu. V současnosti po různých finálních úpravách, jako je např. plnění tmelem nebo pryskyřicí, broušení nebo leštění, se travertin používá jako dekorační kámen zdobící stěny a podlahy interiérů, kterým dodává velkolepý hřejivý vzhled. Nutno zdůraznit, že finální kresba struktury kamene záleží na metodě řezu. Velmi jednoduše řečeno, kámen se může řezat podél žíly nebo napříč žílou, asi tak jako se řeže dřevo, a poté na něm vznikají odlišné kresby. Země původu jsou Turecko, Irán, Itálie, Indie, Španělsko, Maroko, USA atd.

 

 

Vápenec

vapVápenec je celistvou sedimentární horninou většinou bílé nebo šedavé, ale také i červenavé barvy. Vápence vznikají biochemicky a biomechanicky. Biochemicky vzniklé vápence jsou vápence, které byly vytvořeny biochemickými procesy organismů, například korálové útesy. Biomechanicky vzniklé vápence vznikají nahromaděním skořápek a ulit měkkýšů. Tento kámen ve stavu broušeném nebo leštěném dodává interiérovým prostorům nádech cennosti a starožitnosti. Nachází se např. ve Španělsku, Portugalsku, Izraeli, Maroku, Turecku, Indii a dalších zemích.

 

 

 

Mramor

mramMramor je metamorfovaný vápenitý sediment vznikající hluboko pod zemským povrchem za působení vysoké teploty, času a velkého tlaku. Tento kámen je charakteristický nepravidelným žilkováním, jasnými a elegantními barvami. Lom světla v kalciových krystalech způsobuje „voskový“ vzhled jeho povrchu. Zvláště pro tyto vlastnosti vzbuzuje dnes pocit luxusu, tak jako v antických budovách již za dob starého Řecka a Říma. Mramor se stal symbolem pro tradiční a vytříbený vkus. Ve sněhově bílé podobě je symbolem čistoty a také nesmrtelnosti.  V přibližné tloušťce tří centimetrů je tento kámen vhodný do prostorů koupelen jako deska pod umyvadla. Země původu jsou Turecko, Indie, Čína, Španělsko, Irán, Itálie atd.

 

Granit

graŽula, též granit, je hlubinná vyvřelá hornina. Barva je většinou do šeda až černa, někdy s modrým odstínem, známé jsou ovšem také červené žuly (rapakivi). Granit vzniká za působení tekutého magmatu, extrémních teplot a tlaků jako hornina specifických vlastností s velkou tvrdostí, odolností proti většině chemikálií a kyselin. Tento krásně lesklý, hladký kámen budící dojem nadstandardního luxusu a elegance je obzvláště vhodný na kuchyňské pracovní desky, schodiště a podlahy. Těží se v Indii, Vietnamu, Turecku, Brazílii, Portugalsku, Španělsku, Číně, Egyptě, ale i v České republice. Jen tak pro zajímavost, české žuly dosahují velmi vysoké kvality.

 

Těžba a zpracování kamene ALLSTONE

Podle druhu kamene se skalní masiv v povrchových lomech dělí různými technologiemi jako je např. blaze cutting nebo pomocí diamantových lan. Poté se oddělené kusy skály většinou navrtávají v horizontálním i vertikálním směru a do otvorů jsou natloukány klíny nebo se otvory vyplňují tekutou látkou podobnou sádře, která postupným vysycháním zvětšuje svůj objem a po zhruba osmi hodinách kámen tímto tlakem roztrhne. Za použití kladkových systémů se bloky kamene dopravují do vyšších pater lomu, kde následuje nakládání na přistavené automobily a doprava do zpracoven.

 

Kamenné bloky jsou rozřezány listovými nebo kotoučovými pilami na desky různé tloušťky. Dále dochází k finálně úpravě kamene technologiemi jako je plnění, impregnování, broušení, leštění, permlování, opalování, pískování, osekávání hran atd. Následně se dostáváme do konečné fáze zpracování, což je formátování na požadované rozměry obkladů a dlažeb. Menší kamenné kvádry je možné rozřezat a přeměnit na umyvadla, sloupy, schody, parapety, příslušenství do koupelen, květináče, lavičky nebo sochy. Z kamenné deskoviny tloušťky 3 cm a více se dělají kuchyňské pracovní desky. Poté jsou výrobky kompletovány, baleny a vkládány do palet. Palety jsou nakládány do lodních kontejnerů, které čekají na expedici do centrálních překladišť a skladů. Následně se kamenné produkty dostávají až do Vašich rukou, nebo rukou Vašich obkladačů, aby přinášely každodenní radost.

 

Většina kamenných obkladů a dlažeb ALLSTONE je nabízena ve formátu (délka cm x šířka cm x tloušťka cm):

  • 30,5 x 30,5 x 1,2
  • 40,6 x 40,6 x 1,2
  • 61 x 30,5 x 1,2
  • 61 x 40,6 x 1,2
  • 61 x 61 x 1,5 nebo 61 x 61 x 2
  • nebo na přání jakýkoliv formát a povrchová úprava

Gratulujeme, jestliže jste se „prokousali“ tímto článkem až do tohoto místa, tzn. na konec, máme pro vás malou odměnu. Zhlédněte internetové stránky www.allstone.cz a v případě že se Vám zalíbí nějaký kamenný obklad či dlažba, kontaktujte nás a my Vám zašleme vzorek zdarma.

 

ALLSTONE s.r.o.

Obklady a dlažby z přírodního kamene

tel./fax: +420 383 390590

mob: +420 602 687111

e-mail: info@allstone.cz