Další z řady workshopů „Jak plánovat výrobní halu či továrnu“ se uskutečnil tentokrát v rakouském Grazu

Po úspěšných workshopech s názvem „Jak plánovat továrnu či průmyslovou halu“ zorganizovali v rakouském Grazu DELTA, Fraunhofer Austria a step2solution další workshop s tématem plánování a projekce továrny – od prvního nápadu k úspěšnému provozu“. K programu patřily reálné praktické příklady Best Practice z konkrétních stavebních projektů, představení digitálních novinek a krátkých výstižných přednášek projektových vedoucích, stavebníků a dalších odborníků. Employer Branding, spolupráce lidí a robotů a digitální simulace, to byla jen některá z napínavých témat. Prezentovány byly srozumitelné příklady aktuálních projektů z praxe, viz např. Wacker Neuson, Leger, Ekom a Fronius.

DELTA, Fraunhofer Austria a step2solution představily svoje vzájemně propojené služby a tím uvedly účastníky do tématu dne. Již několik let spolupracují badatelé, stratégové a stavební odborníci těchto podniků na tom, aby svoje zákazníky optimálně doprovázeli komplexním procesem plánování, architektury, projektové přípravy a procesy spojených s realizací výrobní haly či fabriky. Úspěch spolupráce podniků je dán spojením vědy s praxí a integrovaným postupem detailního plánování od první myšlenky až po optimální provoz.

Andreas Mühlberger z Wacker Neuson vysvětlil spolu se step2solution při diskuzích formou World Café účastníkům, jak probíhal proces plánování a projektování při rozšíření haly s novostavbou pavilonu. První krok spočíval v tom, že bylo nutné společně správně stanovit cíle stavebního projektu. Nejdůležitějšími faktory zde byla vyšší orientace na výrobní proces. Dalším krokem bylo například vypracovat s dotčenými odděleními segmentování haly a proudy cílových hodnot pro každý segment a toto bylo zobrazeno v layoutu. Po úspěšné přestavbě a přístavbě výrobní haly byly pro budoucnost zdokumentovány „Lessons Learned“ (naučené lekce).

Když konečně dojde k uvedení fabriky do provozu, jsou nejhodnotnějším zdrojem zaměstnanci. Aby byla firma vnímána za atraktivního zaměstnavatele, byly diskutovány faktory, jako je jistota práce, kolegiální atmosféra a ocenění hodnoty vedoucím pracovníkem. K tomuto tématu prezentovala Fraunhofer Austria efektivní tovární provoz za pomoci spolupráce člověka a robota (MRK). Produktivita spolupracovníků a pracovního systému se zvyšuje pomocí digitálních asistenčních systémů a Augmented Reality (rozšířená realita). I ergonomická vylepšení a snížení zátěže jsou s pomocí MRK velkou výhodou, a to jak pro spolupracovníky, tak i pro provoz.

Účastníci dostali také možnost vyzkoušet si „digitalizaci stavebních procesů“ na vlastní kůži díky digitální platformě „Datenpool“. Ta se používá v projektech pro efektivní komunikaci a spolehlivé rozdělování dokumentů. Datenpool vyvinuli odborníci pro pozemní stavby a IT firmy DELTA a tento nástroj nabízí díky rozsáhlé funkci hledání, strukturované archivaci a konfigurovatelnému workflow všechno, co je pro projekt s mnoha různými účastníky zapotřebí. Pro používání Datenpoolu není zapotřebí žádná instalace programů nebo plug-ins a rychlým nahráním do Datenpoolu a uložením dokumentů není zapotřebí používat e-maily.

Po oficiálním programu účastníci spolu s organizátory strávili příjemný večer a pochutnali si na italských dobrotách.

Jeden účastník shrnul svůj den pro nás takto: „Pochopil jsem, jak důležité je integrované plánování výrobní haly od výrobního systému a stavby. Ukázalo se především, že proces je nutné provozovat aktivně a musím konstatovat, že aktuálně toto bohužel ještě není standard.“

Některé dojmy týkající se akce můžete vidět na videu „Jak plánovat výrobní halu či  továrnu“ v Bratislavě: