Včasnou sanací střechy významně ušetříte

Dřevokazné houby dokáží s krovy pěkně zatočit, proto byste neměli podceňovat prevenci. Jakmile si všimnete děr ve dřevě či podezřelých chroupajících zvuků, měli byste okamžitě zpozornět a začít jednat.

 

Jaké hrozí nebezpečí?

Dřevomorka dokáže rozložit jak živé, tak mrtvé dřevo. Může tak dojít až k narušení statiky domu. Dřevokazné houby vyhledávají nevětrané prostory s vlhkostí v rozmezí 18–50 %, kde se rády rozmnožují. Výskyt plodnic značí už rozsáhlé poškození dřeva.

 

Vliv na zdraví

Likvidace dřevokazných hub se provádí též ze zdravotních důvodů, neboť plodnice způsobují problémy hlavně alergikům. Jejich výtrusy přenášené vzduchem mohou zapříčiňovat bolesti hlavy, závratě či nevolnost.

 

Likvidace dřevomorky vyžaduje odborníka

Ten v prvé řadě identifikuje škůdce, poté zlikviduje plodnice a nakažené části dřeva včetně zasažené omítky. Následně dojde k chemickému ošetření zpravidla tlakovým nástřikem. Jako prevence vám bude doporučeno pravidelné větrání.

 

Nejznámější dřevokazný brouk

Není jím nikdo jiný než červotoč, jehož poznáme podle hlasitého chroupání dřeva. Likvidace červotoče se provádí hloubkovou tlakovou injektáží, která ještě dokáže napadené dřevo zachránit. Likvidace dřevokazného hmyzu se též zaměřuje na tesaříka krovového, hrbohlava, korovníka dubového, lesana hnědého a dřevokaza čárkovaného.

 

Důležitá je prevence

Sanace střech by se měla provádět již při samotné stavbě vhodným výběrem dřeva, jež má být tvrdé a suché s max. vlhkostí 18 %, a kvalitní impregnací. Nejvhodnějším způsobem ošetření je tlaková chemická injektáž, která zaručí ochranu dřeva po celou dobu jeho životnosti. V pozdějších letech už vás žádná sanace krovů nebude muset zajímat. Insekticid totiž pronikne do všech částí dřeva, a žádný škůdce tak nebude mít nejmenší šanci.