Jak na realizaci stavby domu?

Chcete si postavit nový rodinný dům a nevíte, zda se pustit do stavby sami, nebo si k tomu najmout stavební firmu, která se o vše postará? V tomto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi stavbou domu na klíč a realizací stavby domu svépomocí, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a která z těchto dvou variant se vyplatí.

 

Stavba domu na klíč

Stavba domu na klíč je stavbou, kterou realizuje pouze vámi vybraná stavební firma. Vy si vyberete konkrétní rodinný dům v katalogu a stavební firma se o vše ostatní postará.

 

Výběr firmy

Pokud jste si zvolili postavení domu na klíč, pak je velmi důležitým krokem výběr firmy. Tu vybírejte velice opatrně. Vytipujte si ve vašem okolí více stavebních firem a získejte o nich co nejvíce informací. Dobré je také informovat se u příbuzných a známých, kteří např. nedávno stavěli.

 

Čtěte také různé recenze a vybírejte jen z firem, které na trhu působí delší čas a používají k výstavbě jen prověřené kvalitní materiály. Tak se vyhnete firmám, které nemají z realizací domu mnohaleté zkušenosti či dalším problémům spojených s nekvalitním materiálem.

 

Výhody stavby na klíč:

  • odborné provedení
  • minimalizovaná doba výstavby
  • veškeré subdodávky řídí firma
  • záruční lhůta za případné vady

 

Nevýhody stavby na klíč:

  • vyšší cena
  • omezený výběr zařízení

 

Stavba domu svépomocí

Stavba rodinného domu se může realizovat také svépomocnou výstavbou. V praxi to znamená, že si člověk výstavbu řídí zcela sám. V takovém případě je nutné, abyste měli dostatečné znalosti a dovednosti v oblasti stavebnictví – tedy jak v řemeslech nutných k výstavbě, tak i ve stavebních materiálech.

 

Kromě toho budete muset mít také výborné organizační schopnosti, dostatek času i nervů. Realizaci stavby domu svépomocí většinou lidé volí kvůli výraznému snížení celkových nákladů.

 

Zařizování

V případě zvolení této varianty počítejte s tím, že si veškerá stavební i jiná povolení budete muset zařídit sami. Dále budete muset využít i některé služby ve stavebnictví jako např. sehnat kvalitní a šikovné řemeslníky či odborný dozor. Celý projekt budete muset od začátku do konce koordinovat, řešit vzniklé problémy a mnoho dalšího. Vybavte se proto dostatkem času, jinak se může stát, že dům nedoděláte.

 

Výhody stavby svépomocí:

  • výrazné snížení celkových nákladů za stavbu
  • úpravy na domu dle vlastních přání a požadavků

 

Nevýhody stavby svépomocí:

  • náročná a často zdlouhavá záležitost
  • více starostí a zařizování
  • žádná záruka
  • stres

 

Doprava materiálu

Pokud jste si zvolili realizace stavby domu na klíč, tak vás doprava materiálu nemusí zajímat. Tu zajistí vámi najatá stavební firma, která se postará jak o dovoz materiálu na stavbu, tak i o další úkony spojené s realizací. U stavby domu svépomocí tento bod budete muset řešit. Naštěstí v dnešní době existuje celá řada firem, které kromě prodeje stavebního materiálu nabízejí i jeho odvoz.

 

Pokud porovnáte dvě výše zmíněné varianty pro stavbu rodinného domu, na první pohled vypadá jako levnější stavba domu svépomocí a tedy i výhodnější. Tomu však, ale nemusí být v každém případě. Pokud se v daném oboru nepohybujete, nedisponujete dostatečnými znalostmi a dovednostmi v oblasti stavebnictví, pak může při stavbě domu dojít velice snadno k nějaké chybě, kvůli které se vám realizace nejen časově prodlouží, ale také prodraží.

 

Při zvolení stavby domu na klíč máte jistotu, na kolik rodinný dům vyjde a za jak dlouho se postaví. Stavební firma se postará o vše a vy tak ušetříte nejen čas, ale i starosti.