Přemýšlíte zrovna nad ideálním způsobem, jak ochránit vnější stěny svého domova nebo chaty? V takovém případě jste asi narazili na dřevěné obkladové palubky. Pojďme se společně podívat na všechny informace, které byste měli před samotnou koupí vyřešit.
Zásadní je výběr správného dřeva
Při procházení nabídek obchodů i e-shopů narazíte na pestrou škálu dřevin. Obkladové palubky mohou být vyrobené ze smrku, borovice, sibiřského modřínu i dalších typů stromů. Jak asi tušíte, každý druh dřeviny disponuje jinými vlastnostmi. Některý je sice levnější, ale mnohem méně odolný. Jiný dražší, jenže vydrží poctivě sloužit několikrát déle než levnější produkty. Jaké jsou nejčastější možnosti a co o nich musíte vědět?
V Čechách jsou oblíbené především smrkové obkladové palubky. Ty vás potěší hlavně nízkou cenou, nízkou hmotností a snadným zpracováním. Fungují jako nejzákladnější ochrana s dobrým poměrem ceny a výkonu. Dobře odolávají změnám počasí, UV záření a dalším mírným jevům. Jasnou nevýhodou je však nižší hustota materiálu. To znamená, že takové dřevo má nižší garantovanou životnost než typy s vyšší hustotou. U smrku se bavíme přibližně o období 10 let, během nichž nezačnou uvnitř desek vznikat mikrotrhliny. Nemusíte se však ničeho obávat – proces degradace je velmi pomalý, takže vám takové obložení vydrží sloužit několikanásobně dlouho. Smrk však vyžaduje poměrně hodně péče. Musíte ho alespoň jednou za rok natřít speciálním ochranným lakem a pravidelně ho kontrolovat kvůli možné přítomnosti parazitů, plísní nebo vlhkosti.
Jste člověk, který vždy hledá to nejlepší i za cenu vyšších výdajů? Pak se zaměřte na obkladové desky ze sibiřského modřínu. Tento strom patří mezi nejtvrdší (nejhustější) jehličnany na celém světě. Přece jen vyrůstá v drsných podmínkách ruské Sibiře. V současnosti se do Čech dováží hlavně z Estonska či Finska (kvůli současné geopolitické situaci). Díky své výjimečné tvrdosti perfektně odolává toto řešení naprosto všem rizikům, jež ho mohou potkat. Sibiřský modřín je extrémně odolný proti mechanickému namáhání, vlhkosti, plísním i všem dřevokazným parazitům. Oproti smrku navíc nabízí více než dvojnásobnou garantovanou životnost. Také vyžaduje mnohem méně péče. Stačí jej natřít přibližně jednou za tři roky. Počítejte s tím, že povrch desek začne následkem intenzivního UV záření po pár letech šednout. To však vyřeší vhodná barva.
Správný rozměr a kvalitativní třída
Zvolit si obkladové palubky jen na základě materiálu by bylo velmi nerozumné. Vy musíte řešit i správnou tloušťku a kvalitativní třídu dřeva. Ideální tloušťka se liší podle místa použití. Chcete obložit například interiér svého obývacího pokoje? Pak se podívejte po deskách s tloušťkou asi 12–16 milimetrů. Uvnitř místností přece jen panují stálé teploty, nefouká tam, nesvítí přímé UV záření, nevyskytují se tam parazité… Dřevo tudíž není tolik namáháno, a tak stačí užší desky. Naprostým opakem je obložení venkovních stěn. V daných podmínkách na dřevěné palubky bez přestání působí celá řada rizik. Přesně proto musíte nainstalovat tlustší produkty. Kupte si desky s tloušťkou alespoň 19–20 milimetrů.
Nyní něco málo ke kvalitativní třídě. Během prohlížení desek uvidíte kvalitativní značení s pomocí písmen. Bavíme se celkem o čtyřech třídách – A, B, AB a C. Rozdíly mezi jednotlivými variantami uvidíte pouhým okem. Stačí se podívat na přední stranu desek (tu stranu, kterou uvidíte při pohledu na obložené stěny). Nejkvalitnější jsou samozřejmě desky s označením A. Ty dle platné normy obsahují pouze do 10 % suků, smolníky na nich najdete pouze výjimečně a pouhým okem neuvidíte žádné vlasové trhliny.
Dále najdete v obchodech palubky s označením B. V jejich případě je povolené o trochu větší množství suků, smolníků i vlasových trhlin. I přesto se však jedná o špičkové dřevo, které se hodí na stavbu i obložení. Zdaleka nejvyhledávanější skupinou jsou palubky AB. Jedná se o balení s obsahem 40 % palubek A a 60 % palubek B. V tomto případě se dá mluvit o zlaté střední cestě pro průměrného českého kutila či profesionálního řemeslníka.
Nejméně kvalitní skupinou jsou tedy palubky C. Chcete je použít? Pak počítejte s větším množstvím suků, smolníků a také s viditelnými trhlinami. Dané dřevo je sice vhodné pro obložení (i přes své nedostatky skvěle poslouží), ale na pohled působí poněkud rušivě. Pokud tedy úplně neřešíte vzhled obložení, jste na správné adrese. „Céčkové“ palubky byste určitě neměli používat pro interiérové obložení saun. Velké množství smolníků a vysoké teploty nejdou dohromady.
Najděte spolehlivé dodavatele
Mimo typu dřeviny a dalších technických specifik si dávejte pozor také na výběr vhodných dodavatelů. Rozhodně nekupujte „velmi výhodné palubky“ od Franty z vedlejší vesnice. Nikdy totiž nevíte, jak dlouho byly vystavené venku a jakým podmínkám musely odolávat. Také netušíte, jestli už uvnitř nich nevznikají nenapravitelné mikrotrhliny. Nižší výdaj by tak klidně mohl znamenat, že za nějaký rok budete muset celé obložení strhnout a nahradit kvalitnějšími produkty (což by vás nakonec vyšlo na mnohem více peněz).
Sháníte kvalitní obkladové palubky? Pak se mrkněte například na webové stránky oblíbeného e-shopu DS Forest Trade. Tato česká firma už od roku 2016 dováží certifikované dřevěné produkty přímo od výrobců z celého světa. V její nabídce najdete všechny potřebné pomůcky pro úspěšné obložení.