Jak vybrat vhodný kamerový systém?

Pokud hledáte způsob, jak ochránit majetek před nezvanými hosty, není nic jednoduššího než investovat do kamerového systému. Současný trh je rozmanitý a nabízí pestrou škálu modelů a řešení. Co by mělo takové zařízení umět? Jaké jsou rozdíly mezi analogovým a IP systémem? Sáhnout po drátové, nebo raději bezdrátové variantě? Odpovědi na dané otázky naleznete právě v následujících řádcích.

 

Jaký druh kamery zvolit?

V první řadě byste se měli rozhodnout pro konkrétní typ kamery jako takové. Standardně se používají zařízení polodlouhého tvaru, která nedisponují pevně zabudovaným objektivem. V takovém případě je nezbytné dokoupit a upevnit objektiv dodatečně s ohledem na to, do jakého prostoru má být kamerový systém nainstalován. Zpravidla daný způsob ochrany nachází uplatnění při monitorování vnitřních prostor. Pokud byste ji chtěli do venkovního prostředí, je nezbytné vložit přístroj do speciálního voděodolného krytu, uvnitř něho je udržována konstantní teplota.

Další alternativou jsou kompaktní kamery s trochu odlišnou konstrukcí. V porovnání s předchozí kamerou je ta kompaktní zapouzdřená v jednom celku i s objektivem. Počítejte však s tím, že u tohoto typu není možné vyměňovat objektiv.

Specifickou kategorii tvoří takzvané dome kamery, které jsou charakteristické kopulovitým tvarem. Snadno takové zařízení uchytíte třeba na strop nebo na stěnu. Většinou se k jejich výrobě používají vysoce kvalitní materiály, aby byly odolné proti vandalům i nepřízni počasí.

Setkat se můžete ještě s otočnými kamerami označovanými zkratkou PTZ, jejichž funkce jsou jednoznačné. Ovládají se na dálku, dokážou se „dívat“ do všech stran. Záleží na tom, jaký model zvolíte, neboť některé jsou schopny otáčet se klidně o 360 stupňů.

S malými rozměry vás nadchnou deskové kamery. Zabudovat se dají klidně i do nábytku, aniž by byly vidět. Jsou nenápadné, a tak si jich případný pachatel ani nevšimne.

 

Jaké rozlišení je ideální?

Stejně jako u všech podobných zařízení, tak i u kamer platí pravidlo, že čím je rozlišení větší, tím je výsledný snímek kvalitnější. Určitě tedy rozlišení nepodceňujte. Setkáte se s několika variantami, a to VGA (640×480 px), HD (1280×720 px), FullHD (1920×1080 px), 2K (2048×1080 px) a 4K (3840×2160 px).

 

Jakými funkcemi by měla kamera disponovat?

Technologie se zdokonalily, takže kamery nemusí nahrávat záznam po celý den. Kvalitní kamerové systémy spustí nahrávání až v okamžiku, kdy zaznamenají v prostoru pohyb, což je obrovská výhoda, protože se tím šetří místo na paměťovém disku. Dále vás potěší, že kamerové systémy se dají připojit k internetu, a tím pádem vám umožňují sledovat, co se děje u vás doma, zatímco jste v práci.

Při výběru zařízení byste se měli zajímat, jestli se jedná o IP, nebo analogový systém, zda má přístroj PoE napájení a podobně.

 

Jaký je rozdíl mezi analogovým a IP kamerovým systémem?

Závěrem vám prozradíme základní rozdíly mezi těmito dvěma druhy kamerových systémů. Jak už samotný název napovídá, analogová alternativa přenáší pouze analogový signál do záznamového zařízení, kde je potom převáděn do obrazové podoby. V takovém případě se používá koaxiální kabel.

Ideální volbou jsou IP kamerové systémy, které přímo v sobě vytvářejí obrazový záznam, a potom se přenáší v digitální podobě na úložiště. U těchto kamer se nepoužívá koaxiální kabel, ale síťový UTP kabel. Obraz je kvalitnější než u analogového řešení, přestože je pořizovací cena o něco vyšší.

Dávejte si pozor na to, aby měla IP kamera rozlišení až 12 Mpix, vysokou snímací frekvenci, možnost videoanalýzy přímo v kameře, bezdrátové připojení přes Wi-Fi a možnost kombinace s AHD kamerami.