Jsou moderní utěsněné domy skutečně prospěšné pro naše zdraví?

 

Pravdou je, že náklady na vytápění jdou neustále nahoru. To způsobuje, že lidé mění okna za nová izolační. Následkem toho je utěsňování budov a také změny ve vzduchu v obytných prostorách. Často se proto začnou vyskytovat plísně, mění se vlhkost vzduchu a také se zvyšuje obsah nezdravých látek. Uvědomte si, že v domech strávíme až 90% svého života a zhoršená kvalita vzduchu se s jistotou projeví na našem zdraví. Jak zjistit, že máte doma čerstvý vzduch?

 

Co dýcháme každý den?

Čerstvý vzduch nejvíce dusík (78 %), kyslík (21%) a Argon (0,9 %). Obsahuje také malé množství oxidu uhličitého (cca. 0,04 %). Tento plyn také produkuje lidské tělo při dýchání a to ve značném množství. Dokázáno také je, že vydýchaný vzduch obsahuje 100x více oxidu uhličitého než vzduch čistý. Jednoduché je si uvědomit, že pokud je člověk v uzavřené místnosti, koncentrace CO2 rychle stoupá, což může být nebezpečné a může to být příčina mnoha obtíží jako je například zvýšená únava, bolesti hlavy a další.

 

 

Norma zásadně překročena

Zákonná norma předepisuje nejvyšší možnou koncentraci CO2 v pobytových místnostech jako 1500 ppm. Pro představu, čerstvý vzduch obsahuje asi 400 jednotek ppm. Při měřeních ale bylo zjištěno, že v budovách, kancelářích, bytech i školních třídách byla tato hodnota významně překročena. Naměřeny byly i koncentrace přesahující 2500 ppm.

 

V Americe byly první

Vědci v Americe přemýšleli nad jednoduchým způsobem jak poznat, kdy je vzduch ještě zdravý a kdy již ne. Napadlo je vyvinout speciální měřidlo na vydýchaný vzduch, který dostal jméno CO2 skener – přístroj na měření oxidu uhličitého. Přístroj se ihned začal masově prodávat. Jedni z prvních ho začali používat ve školách amerického státu Massachusetts. Tyto přístroje jsou již dostupné pod názvem WELLNESSAIR i v České republice. Dají se umístit do každé místnosti školní třídy, kanceláře nebo ložnice.

 

Více na www.wellnessair.cz nebo na telefonu 567 225 419.