Sauna v různých designových kabátcích

Není saunování jako saunování. Mnohé druhy saunovacích procedur, které dnešní trh nabízí, už jistě znáte. Jsou zde klasické finské sauny, parní sauny, infrasauny, kombinované sauny, biosauny a další, méně či více se od sebe lišící. Volba už je na vás, každý si jistě najde to své.
Druhou věcí, která přijde na řadu hned po výběru typu sauny, je její design. A co si budeme povídat, také design má velký vliv na to, jak se ve vaší sauně budete cítit. Společnost Vital Trend s.r.o. se v rámci zkvalitnění svých služeb zákazníkům zaměřila mimo jiné také právě na designovou stránku saun a poradenství v této oblasti. Personál Vital Trendu vám rád pomůže s tvorbou designu na míru u všech nabízených typů saun. Tak, aby byla sauna sladěná s prostředím, do kterého je zasazena, aby design nenarušoval funkčnost sauny a kvalitu procedury v sauně a zároveň abyste se v ní cítili opravdu dobře a mohli si tak užívat své chvíle relaxace.

Sklo jako součást sauny
Při realizaci sauny se dá pracovat s různými prvky. Sklo dnes patří mezi jeden z těch nejoblíbenějších. Hodí se obzvláště pro interiérové sauny a může tvořit buď části stěn, nebo i stěny celé. Může opisovat ostré hrany nebo naopak zjemňovat interiér zaoblením. Výhody sauny s prosklením jsou, že působí prostornějším dojmem, vzdušně a zároveň moderně. Sklo může mít různé odstíny. Mezi nejoblíbenější se však řadí osvědčené čiré sklo a kouřové sklo, které vám zajistí větší soukromí.

dsc 0867

Venkovní sauna a sklo
Ani venkovní sauna s výhledem do přírody, a to případně i s celoprosklenou stěnou, dnes již není problém. Je však třeba počítat s tím, že investice se v takovém případě navyšuje, protože je nutné řešit prosklení nejčastěji izolačními dvojskly nebo jinak, individuálně dle daného prostoru, aby nedocházelo k tepelným únikům.
Pokud však patříte spíše mezi příznivce tradiční podoby sauny a také většího soukromí, i vy si přijdete na své – také sauna s plnými stěnami se může proměnit v malé království.

Od prostých, jednoduchých designů až po ty luxusní
Pokud vybíráme design sauny, v první řadě je třeba si rozmyslet, kolik chceme investovat a co preferujeme. Saunu lze vyšperkovat různými způsoby.
Prvotně bychom si měli rozmyslet, čím chceme mít obloženy stěny sauny a jaký zvolíme design samotných lavic a opěrek. Obklad stěn mohou tvořit buď palubky o různé šíři, nebo je možné realizovat obklad z takového materiálu, aby byla vyzdvihnuta rovná plocha, bez přerušování drážkami mezi palubkami. Vybírat můžete ze světlejších dřevin, jako např. severský smrk, topol či osika nebo těch tmavších, jako jsou kanadský cedr, hemlock nebo africká dřevina meranti. Design lavic a opěrek může být řešen čistými, rovnými liniemi pouze se zaoblenými hranami nebo je možno pracovat s různými vzory. Velmi efektně působí kombinace odlišných odstínů dřevin, výsledky v tomto případě bývají vskutku kouzelné. Největší možnosti z hlediska řešení designu interiéru má sauna finská. Infrasauna je tady mírně omezena, jelikož je třeba dodržet rozmístění infrazářičů, aby vyzařované teplo mohlo volně a správně prostupovat do prostoru kabiny. I tady se však dá do jisté míry s designem pracovat.

dsc 0028img 0065

Jakmile vyřešíme design obkladů a interiéru, přichází na řadu osvětlení sauny. Vhodně zvolené tlumené světlo umocní celkový smyslový požitek ze saunování. Nejčastěji se využívá rohové osvětlení s dřevěným krytem, skrz který světlo prostupuje. Dále můžeme zvolit bodové světlo (častěji v infrasaunách), obvodové nasvícení lavic nebo opěrek LED-diodovými pásky a velmi luxusně působí také světýlka, využívající krystaly. Často se realizují hvězdná nebe nebo bodová nasvícení lavic a opěrek za pomoci skleněných vláken. Oblíbená je i barevná terapie, buďto v podobě rohového světelného panelu, prolínajícího základní spektrum barev nebo speciálních lišt, upevňovaných za opěrky sauny a napodobujících polární záři. Mezi často využívané patří také tzv. plamenná záře, která imituje světlo ohně a umisťuje se za saunová kamna.
A teď přichází ještě něco navíc. Jedná se o produkt, stále častěji a se stále větší oblibou tvořící součást sauny mnohých uživatelů. Jedná se o solnou terapii. Ta je dnes úspěšně využívána jak pro svou léčebnou, tak designovou hodnotu. Nejčastěji se řeší formou nasvícené solné stěny, která může tvořit buď obklad, nebo vyzdívku, čímž zkrášlí také exteriér sauny. Finančně méně náročnou variantou solné terapie je solný koš, který se upevňuje v rozích sauny. Díky uvolňování záporných iontů – tzv. vzdušných vitamínů a minerálních látek se tak vaše sauna zároveň stane malou solnou jeskyní. Umístění soli v sauně se řídí několika pravidly, aby nedošlo k poškození interiéru sauny. S tím, a nejen s tím, vám rádi poradí odborníci společnosti Vital Trend.

www.sauny-vital.cz