Proměnlivé skleněné pláště

V projektech architektů se stále častěji objevují odvážná a technicky náročná řešení prosklených plášťů budov. Spolu s novými technologiemi se rodí nové možnosti, jak sklo uplatnit. Není již vyhledáváno pouze pro svou transparentnost a lehkost, ale také pro další vlastnosti, jakými jsou tepelná izolace, proměnlivá barevnost, řízená průhlednost nebo efektnost docílená zabudovanými světelnými diodami.

Sklo lze použít na strukturální zasklení fasády s tepelněizolačními vlastnostmi, pohledovou předstěnu, odětrávanou fasádu, na tepelnou izolaci nebo výklad. Fasády mohou být různě barevné, s fotografickým tiskem nebo z laminovaných skel s elektricky řízenou fólií (nazývaných také smart glass, tedy chytré sklo). Takto koncipované fasády mohou zastoupit funkci žaluzií, tvořit hlukovou bariéru, stylizovat budovu do barevných odstínů a v neposlední řadě měnit svou světelnou propustnost díky elektricky řízené fólii.

Řízeně průhledné sklo
Speciální elektricky řízené fólie umožňují realizovat fasádu s variabilně průhledným sklem. Pouhým vypínačem či čidlem lze měnit prosklenou stěnu podle potřeby na průhlednou nebo pouze průsvitnou. Toto sklo se vyrábí jako vrstvené bezpečnostní sklo (tzv. VSG – Verbundsicherheitsglas). Skládá se ze dvou tabulí skla, a to buď čirého, nebo barveného, a mezivrstvy z tekutých krystalů. Je-li sklo bez přívodu proudu z napájecího zdroje, jsou tekuté krystaly náhodně rozptýlené a sklo je neprůhledné, mléčně bílé. Přepnutím vypínače se tekuté krystaly, kterými světlo snadno prostupuje, seřadí a tzv. chytré sklo je transparentní. 
Fólie propustí přibližně 77 procent světla a tuto propustnost vykazuje v čirém i v neprůhledném stavu, filtruje však škodlivé UV záření. Umožňuje tak vytvořit soukromí v jednací místnosti, zajistí denní světlo a v neposlední řadě lze díky ní jednoduše vytvořit projekční plochu pro dataprojektor. Skla lze vyrábět do formátu 1 200 × 2 600 mm s možností stanovení přípojného bodu. Tento systém umožní i v lékařských, lázeňských a hotelových provozech odbourat žaluzie, které zachycují prach a nečistoty, a mimo jiné má tento materiál také antibakteriální a akusticky izolační vlastnosti. Některá inteligentní skla mohou fungovat jako sluneční brýle a při intenzivním slunečním záření ztmavnou, a zabrání tak přehřívání interiéru. Ačkoli je cena takových skel vyšší než u klasických skel, díky jejich energeticky úsporným vlastnostem se vyšší pořizovací náklady vrátí.

aa

Skleněné stěny s LED
Dalším zástupcem v tomto oboru jsou fólie s možností libovolného rozmístění LED. Jedná se o bílé nebo barevné diody svítící jedním nebo oběma směry. Diody lze seskupit do tvarů loga, nápisů a plošných tvarů, které velmi zajímavě umocňují dojem ze skleněné fasády. Skla s takto osazenou folií prosvětlují zábradlí, nábytkové stěny, výtahové šachty a je možné přizpůsobit jejich barevnost i intenzitu svitu. K jejich výrobě se používá základní sklo – float (běžné ploché plavené sklo), které je tepelně tvrzené a lepené. LED diody jsou dodávány pro dodatečnou montáž ke sklu v podobě LED pásků, které lze jednoduše instalovat do kotevního kování skla. Jelikož pracují s bezpečným napětím, nejsou problémy s instalací ani v exteriérech. Další variantou je laminované sklo osazené uvnitř diodami přímo výrobcem podle požadavku architekta.

Široká škála možností
Použitím skel s elektricky řízenou fólií lze ušetřit náklady na vytápění, chlazení a osvětlení a vyhnout se nákladům na instalaci a údržbu energeticky náročnějších zařízení – obrazovek, žaluzií nebo rolet. Zatím nejrozsáhlejší instalace této technologie je k vidění v Guinness Storehouse v Dublinu, kde mohou návštěvníci vidět chytré sklo ve funkci interaktivních displejů a oken. Dalším příkladem použití je vyhlídková místnost ve tvaru skleněné krychle, umístěná na mrakodrapu Eureka Towers v australském Melbourne. Když se ve výšce téměř tři sta metrů vysune za okraj budovy, stává se transparentní a zprostředkovává návštěvníkům nevšední zážitek.

www.mija-t.cz