Infrasaunu může využít každý, dokonce i ten, kdo tradiční saunu kvůli vysoké teplotě nezvládne

První zmínka o infrasaunách se datuje do šedesátých let minulého století. I když se u nás objevily v první polovině let devadesátých, dodnes o nich traduje řada mýtů, omylů a dezinformací. O škodlivosti infrasaun většinou mluví lidé, kteří o nich mnoho neví. Ony naopak poskytují řadu blahodárných a zdraví prospěšných účinků. Najde se pouze několik málo situací, kdy se použití infrasauny nedoporučuje.


Řada studií dokazuje, že tepelná terapie pozitivně působí na bolestivé stavy. Infračervené paprsky zároveň odstraňují bolest a pomáhají při hojení. Zvyšování tělesné teploty působí jako lék – simuluje horečku, tím aktivuje a posiluje imunitní systém, zvýší se počet bílých krvinek a obranyschopnost organismu.

Infrasaunu mohou využívat lidé v jakémkoliv věku vyjma novorozenců. U starších dětí je vhodný interval návštěvy maximálně dvakrát týdně. Zatímco dospělí mohou v infrasauně strávit 45 minut, u dětí se doporučuje dobu zkrátit. Děti by do ní měly vstupovat vždy pod dohledem dospělých. Stejně jako u starších osob, tak i u dětí je důležité během saunování dodržovat pitný režim. Ideální jsou nápoje s obsahem minerálních látek a stopových prvků.

A jaký je rozdíl od tradiční sauny?

Rozdíl mezi infrasaunou a finskou saunou je patrný již při přípravě saunování. Předehřátí tradiční sauny zabere 30 – 90 minut, oproti infrasauně, kde to netrvá déle než 10 minut. S tím souvisí i způsob vyhřívání. Klasické sauny fungují na principu nepřímého tepla, horká kamna ohřívají vzduch, který posléze prohřívá pokožku, potažmo celé tělo. V Infrasaunách je používáno infračervených zářičů, které tkáň ohřívají přímo. Oproti klasickým finským saunám je tento způsob tepla výrazně účinnější, neboť dosahuje až do hloubky 4 centimetrů těla. S tím souvisí i výše teplot. Prvně jmenované sauny pracují při teplotách kolem 90 – 105 stupňů Celsia, poté následuje prudké zchlazení. Naproti tomu infrasauny si “vystačí” s teplotami mnohem nižšími – zpravidla v rozmezí 30 – 60 stupňů Celsia. To je také důvod, proč jsou infrasauny vhodné pro osoby špatně snášející vysoké teploty.

Oba typy saun se liší i ve způsobu užívání. Zatímco ve finských saunách se postupuje po cyklech, kdy se střídá pobyt v sauně s ochlazením a odpočinkem, v infrasauně postačí jednorázová kůra po dobu 30 – 45 minut. Poté se doporučuje vlažná sprcha.

I z celé řady dalších důvodů je pořízení infrasauny úspornější. Vyjde na menší peníze a zabere i méně prostoru, postavit se dá totiž takřka kamkoliv.

Jak se saunovat v infrasauně?

Před vstupem do infrasauny nastavíme výkon na maximum. Oproti klasickým finským saunám vyhřátí zabere téměř doslova pár minut. Teplota a délka saunovacího procesu se nastavuje na ovládacím panelu na vnější stěně infrasauny.

Po opuštění infrasauny se doporučuje ještě na několik minut posadíme a saunovací proces necháme doběhnout. Další možností je zůstat sedět v infrasauně, vypnout infračervené zářiče a pootevřít dveře. Teplota těla se bude postupně vracet do normálu. Po zhruba patnácti minutách si dáme vlažnou sprchu. Doporučuje se nepoužívat žádné mýdlo, šampón či jiné mycí prostředky.

Kterou varianta saunování byste si zvolili vy?