Inspirace asijskou kulturou, návrh interiéru mého domu v Brně

 

Jsem malíř a umělec inspirující se asijskou kulturou. Mým hlavním tématem je krajina, ale rozumějte spíše krajina abstraktní. Zabývám se nadčasovými motivy, ale mou hlavní touhou je touha po experimentech. Má práce je spojením mezi mnou a plátnem, bílým plátnem, na kterém vzniká výsledný obraz a já se stávám jakýmsi médiem. Barvu nechávám stékat, vrstvím jí, liji ji a zase ji vymývám, dokud nejsem s mým dílem spokojen.

Moje práce je moje vášeň a stejnou vášní je pro mě Asie a buddhismus, kde se nechávám inspirovat. Když jsem potřeboval zrekonstruovat dům, rozhodl jsem se, že zde chci mít přesně tyto prvky. Hledal jsem designéra, který by mi s mou představou pomohl a realizoval ji. Získal jsem kontakt na paní Pavlínu Lipkovou z ORIGINE INTERIER DESIGN, návrhy interiéru domu, designový nábytek Brno.

Je známá svými originálními návrhy a realizacemi  interiérů, a proto jsem se na spolupráci s ní velmi těšil. Byla to pro mne nová zkušenost. Design domu je také umění. Aby byl designér dobrý jsou třeba nejen zkušenosti, ale zejména talent, cit pro kreativitu a v neposlední řadě je důležitým prvkem empatie. S paní Lipkovou jsme si porozuměli i jako lidé a to se jistě v návrhu a realizaci projevilo.

 

 

 

Mou oblíbenou barvou je modrá a fialová. Pro muže možná nevšední kombinace, ale věřte, že pro to mám své důvody. Modrá barva je barvou spolehlivosti, míru, má uklidňující účinky a zlepšuje schopnost se soustředit. Což je pro mě, jako pro umělce, velmi potřeba. Fialová barva je zase symbolem spirituality, mystična, duchovna a srdečnosti.

Energie této barvy je velmi silná. Její sílu jí dává kombinace dvou odlišných barev. Sjednocení dvou kontrastů – „modrého klidu“ a „červené síly“ je jedinečné a natolik harmonické, že je fialová vhodná pro meditace a může mít až hypnotické účinky. Proto její kombinace s asijskými prvky, v mém interiéru, zanechává tak silný dojem.

Nejvýraznější proměna proběhla v obývací místnosti. Spodní část domu je velmi rozlehlá, a proto měla paní designérka spoustu prostoru pro tvoření a nemusela se bát ani výrazných prvků. Podlaha zůstala nenápadnou, aby mohl více vyniknout zbytek interiéru. Paní Lipková zvolila světle šedou vinylovou podlahu s jemným melírem. A pod konferenčním stolkem pouze běhoun s dlouhým vlasem, opět v šedé barvě. Konferenční stolek je klasického obdélníkového tvaru s deskou z neopracovaného dřeva, kterou kryje skleněná tabule. Na stole je dřevěná dekorace v podobě lodi, která slouží zároveň jako svícen a je dělaný na zakázku.

 

Velká, kožená, sedačka je ve stejném odstínu jako stěna, také ve fialové barvě.

Hlavní stěna v obývacím pokoji je velmi výrazná. Zdobí jí obrovská hlava Buddhy a podkladem pro tuto masku se stala výrazná tapeta. Tapeta je opět modro-fialové barvy s paisley vzorem. Ten je tvořen kresbou drobných květinových vzorů seskupených do tvarů piniových šišek nebo kapek vybíhajících do špičky. Název vzoru vznikl od skotského starobylého města Paisley. Zde se vyráběli tkaniny s tímto vzorem, který byl odvozený od původních indických a perských rostlinných motivů.

 

 

Obývací pokoj dále navazuje na kuchyni, která se samozřejmě nese v podobném duchu, tak aby do sebe vše zapadalo. Místnosti jsou oddělené pouze jemným provázkovým závěsem. V koupelně byla využita také modrá barva, jak v doplňcích tak v zabudovaném osvětlení. Příjemným doplňkem jsou větvičky jeřabin a malý designový stolek s deskou z podélného řezu z kmene stromu. Na stolku je krásná dekorativní bílá váza s květinovým ornamentem. Motiv přírody se tedy prolíná celým interiérem, za což jsem rád.

Někoho může volba designu interiéru překvapit, ale já jsem maximálně spokojen a paní Lipková odvedla skvělou práci, za kterou jí musím náležitě poděkovat.