Ozvučení rodinného domu nebo bytové jednotky

Rodinný dům určitě patří k velice nápaditým ozvučovacím záležitostem. My se nyní budeme věnovat typickému ozvučení exteriérnímu (např. terasy, zahradní altánky, pokojovému (mimo HiFi a domácího kina, které zde neřešíme), koupelnovému (ozvučení např. ve stropě nebo např. přímo ve vašem sprchovém koutě) a ozvučení technických prostor (garáž, dílna, suterén či chodba atd.). do jisté míry lze tento návod také použit pro ozvučení kterékoliv bytové jednotky.

 

 

 

Účelová instalace kabeláže

 

 

Asi nejdůležitějším a rovněž výchozím krokem je instalace kabeláže. Ozvučení RD se neprovádí 100V způsobem, neboť se počítá s napojením na HiFi systém v obývacím pokoji nebo pracovně, a proto kabeláž musí být provedena o dostatečném průřezu – min 2.5 mm². Jinak by v tomto vedení vznikaly naprosto zbytečné ztráty. Tuto kabeláž vám doporučujeme řešit již při prvotní realizaci elektroinstalace.

 

 

 

Určité varianty buzení

 

 

Další nedílnou součástí je volba, zda chceme, aby zvuk byl dostupný trvale na všech místech, nebo zda budeme signál přepínat (směrovat). Musíme si totiž nejdříve uvědomit, že nejsme ve 100V režimu a tak je tady jistý problém přizpůsobení impedance. Budící zesilovač či hifi věž nám dovoluje obvykle minimální impedanci 4 Ω a tak se systém musí rovnou navrhnout tak, (což je vhodná volba sérioparalelního zapojení), aby jsme impedanci nepodkročili, či, a to se týká „přepínacího“ způsobu, musíme při přepínání reprosoustav dávat opravdu velký pozor na to, jaké a kolik reprosoustav máme v daném momentě skutečně sepnuto: Čím více jich je sepnuto, tím menší impedance pak vzniká. K přepínání je nejvíce vhodný Přepínač reprosoustav 1/4 (1 vstup, 4 výstupy stereo).

 

 

Další možnou variantou je použít místo tohoto přepínače vícekanálový zesilovač. Zde vám doporučujeme např. modelJPM 1320, který obsahuje celkem 8 mono kanálů, či 4 stereo. – je na vás, jak tyto kanály nakonec využijete. Faktem je, že na každý z těchto kanálů připojíte vždy jen jednu místnost a tedy potíže s těžkopádným sérioparalelním zapojováním a nedodržováním impedance v případě, kdy je toho zapnuto více, jsou vyřešeny. Můžete tak mít zapnut opravdu jakýkoliv počet reprosoustav, navíc každý okruh můžete hlasitostně upravit přímo na tomto zesilovači.

 

 

 

Specifická regulace vaší hlasitosti

 

 

Následně, co jsme společně zvládli strukturu ozvučovací sítě a distribuce signálu v ní, je vhodné se ještě zamyslet nad regulací celkové hlasitosti. Pokud ozvučení rodinných domů máme teď k dispozici centrální regulaci hlasitosti přímo na zdroji signálu či konečném zesilovači. Účelné ale také je, abychom mohli individuálně regulovat aktuální hlasitost v jednotlivých místnostech. Vždyť užívání je takové, že zpustíme nejdříve centrální zdroj signálu (např. hifi věž) sepneme požadovaný pokoj, jdeme tam a tam si doladíme hlasitost. Pro účely regulace hlasitosti doporučujeme regulátory PR 300, či dokonce i ve stereo režimu (děláme li rozvod signálu stereofonně) model PR 300S, které se liší svou zatížitelností. Jsou navrženy tak, že reproduktorovou síť zatěžují impedancí opravdu jen v minimální hodnotě 8 Ω a vyšší. Tyto regulátory montujeme přímo do elektroinstalačních krabic, například ve známém designu ABB Tango.

 

 

 

Druhy zapojení

 

 

Abyste měli ještě lepší představu o tom, jakými způsoby to vše v rodinném domě nebo bytové jednotce zapojit, uvádíme tato schémata:

 

 

 

Buzení komfortní, multiroom systémem MRS 1310, 8 zón s LCD

 

 

 

 

 

Buzení komfortní, multiroom systémem MRS 1160, 4 zóny s LCD a smartphone

 

 

 

 

 

Buzení komfortní, multiroom systémem poskládaným z několika nástěnných přehrávačů MRP 2200 neboMRP 2205 připojených do LAN sítě přes ethernet nebo wifi.

 

 

 

 

 

Buzení vícekanálovým zesilovačem JPM 1320 z receiveru

 

 

 

 

 

Buzení lokálními zesilovači JPM 2020 z receiveru

 

 

 

 

 

Buzení lokálně nástěnnými přehrávači MRP 2200, nebo MRP 2205, nebo MRP 2170

 

 

Buzení rychlé kompaktní pomocí Bluetooth přímo ze smartphone, tabletu nebo notebooku, na aktivní podhledové repro s Bluetooth příjmem

 

 

Buzení ekonomické přímo z receiveru za pomocí přepínače PS 140

 

 

Reproduktory a také reprosoustavy

 

 

Nyní přistupme k reproduktorům a také reprosoustavám. Pro ozvučení pokojů je vcelku populární, “neviditelné“ ozvučení, jež má splývat s interiérem. Velice populární jsou reproduktory s kevlarovou membránou (pro zabudování do sádrokartonu) RP 122 nebo RP 81×81 bez transformátoru či větší možnost RP 81×111.

 

 

RP 124 přináší nadstandardní zvukovou kvalitu High-End formou stropního ozvučení. Zdůraznit zde musíme tkanou membránu ze skelných vláken, směrování a taktéž nastavitelný útlum výškových rep. a propracovanou výhybku. Z konstrukčního hlediska je takový reproduktor vybaven kulatým a čtvercovým krycím rámečkem na přímé magnetické uchycení.

 

 

Máme-li prostory menší (např. koupelna, wc, nebo malý pokoj), kde se nevejdou dva reproduktory, volíme RP 93, jež je tzv. stereofonní.

 

V případě, že stropy či příčky jsou zděné (tedy ne z sádrokartonu), musíte instalovat klasické reprosoustavy na držácích. Tak jako například u reprosoustav s konzolou SP 402, SP 412, SP 512.

 

 

Na síť můžete připojit klasické HiFi reprosoustavy, třeba z řady Largo 70. A jako doplněk basů využijeme například aktivní subwoofer SUB 800A, nebo SUB 810A který má reproduktorový vstup, takže jej napojíte snadno. Musíte rovněž zmínit, že domácí kino nemusí být založeno jen na „tradičních“ regálových či sloupových reprosoustavách. Mnozí zákazníci již zadní a postranní kanály provádějí za pomocí tzv. vestavných reproduktorů „RP 122, RP 81×81, RP 81×111 či RP 91.“: /katalog/multiroom-ozvuceni/vestavne-reproduktory-do-sten-a-stropu/ Ušetří tím jednak prostor a nehrozí pád nebo zničení reprosoustav dětmi.

 

 

Zajímavé a hodně populární je ozvučení koupelny, kterou začínáte více chápat jako místo relaxace. Ozvučení se zde provádí do stěn nebo také podhledů pomocí vlhkuodolných reproduktorů RP 61, RP 62, RP 81, RP 82, RP 64 nebo RP 84. Celkem efektní je například zabudování RP reproduktorů přímo do sprchového koutu a regulátoru hlasitosti poblíž do jedné ze stěn. Je třeba na tomto místě upozornit, že je naprosto nepřípustné pro ozvučení takto „vlhkých“ prostor používat 100V rozvod, jelikož se jedná o napětí v těchto prostorách nebezpečné! Proto i u klasického ozvučení z hifi věže musíme zajistit, že na svorkách reproduktoru za žádných okolností nebude napětí vyšší než 24 V!

 

 

Pro menší koupelnu, kde se nevejdou dva reproduktory, volíme RP 93, který je stereofonní.

 

K ozvučení exteriérních prostor, u kterých předpokládáme alespoň částečné zastřešení, se používají robustní a zároveň vlhkuodolné reprosoustavy s konzolou SP 402, SP 412, SP 512 nebo pro prostornější terasy a altánky dokonce SP 812. Nedoporu­čujeme používat žádné „dřevěné“ reprosoustavy. A samozřejmě i venkovnímu ozvučení „poskytneme“ individuální regulaci hlasitosti.

 

 

Technickým prostorám jako je třeba garáž, dílna atd. obvykle nechceme věnovat příliš mnoho investic, zvuk tam sice chceme, ale nepožadujeme hifi kvalitu. Za tímto účelem se skvěle hodí RP 61 či RP 81, které vestavujeme do stropů, nebo některé z reprosoustav SP nebo SPT po odstranění přítomných transformátoru.

 

 

Jak bylo popsáno již o několik řádků výše, tradiční způsob, jak reproduktorový systém nabudit je použít stávající hifi věž či receiver a ten „přehnat“ buďto přes přepínač reprosoustav 1/4 PS 140 či přes osmikanálový zesilovačJPM 1320. Známe však i nová, dovolíme si říci, přelomová, možnost. Představte, si že vedle vypínačů na osvětlení namontujete další chytrou krabičku. Tou je MRP 2170 nástěnný přehrávač se zesilovačem.

 

Vyslechli jsme tak velmi časté otázky našich klientů na nějaký externí kompaktní zesilovač vhodný nejenom pro koupelny a terasy. MRP 2170, obsahuje nejenom stereo zesilovač ve své třídě D o výkonu 17 W, ale rovněž FM tuner, Bluetooth konektivitu pro snadnější přehrávání ze smartphonu či tabletu a dále Mp3 přehrávač, jež přehrává soubory z USB slotu. Uživatel tak dostává skvělý komfort přehrávače a zesilovače v jednom podání. To vše ještě umocňuje IR dálkové ovládání.

 

 

Tento typ není ovšem v naší nabídce úplně jediný. Vyrábíme rovněž další nástěnné přehrávače, které jsou ještě více komfortnější.

 

 

Jeho připojení je velmi snadné – pouze jedním kabelem přímo napájení 230 V a druhými dvěma kabely odchod na dvojici reproduktorů. Přehrávač se zesilovačem MRP 2170 využijete spolu s podhledovými či nástěnnými reproduktory Dexon pro ozvučení koupelny nebo terasy, jelikož je vlhkuodolný, ale také do „běžných“ míst jako jsou třeba pokoje, kanceláře, malé prodejny, restaurace atd.

 

 

I tyto propracované systémy český výrobce DEXON navrhuje a zároveň nabízí k prodeji. Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat Dexon Czech s.r.o. na internetových stránkách www.dexon.cz či na tel. 596 321 160. Český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení naprosto zdarma.