Větrání a vlhkost v místnosti

Větrání je ve většině domácností považováno za zbytečné a domov je větrán nedostatečně. Mnoho domácností se k otevření nového plastového okna uchyluje pouze v případě už nesnesitelného horka nebo beze zbytku vydýchaného vzduchu. S nástupem plastových oken a dveří se budeme muset naučit správnému způsobu větrání, abychom zamezili mnoha nepříjemnostem. Ano, neustálý růst cen energií pochopitelně nutí jak domácnosti, tak podnikatelské subjekty řešit problém úniku tepla. Větrání však i přesto musí zůstat ve Vašem hnízdečku samozřejmostí. Požadavky na neustálé vylepšování tepelně izolačních vlastností oken nutí výrobce uchylovat se i k vylepšování vlastností těsnících. A zde přichází na scénu zvýšená vlhkost vzduchu a škodlivin na takovém místě.

 

Co všechno vlhkost vytváří a ovlivňuje? V první řadě je to především nárazová vlhkost, tj. většinou ta, kterou si vytvoříme doma sami díky vaření, praní, ale i například sprchování. Vlhkost tedy tím pádem ve většině případů napadá místnosti jako je kuchyně a koupelna, ale i ložnice. Kromě něčeho tak základního však vlhkost ovlivňuje a stupňuje i samotný počet osob, které v bytě či domě žijí a také to, jak často a jak intenzivně se doma vyskytují. Malý počet osob v domácnosti zaručí menší riziko vzniku vlhkosti, než  je tomu při větším počtu osob například s domácími mazlíčky. Ano, i akvárium vlhkost znatelně ovlivňuje. Akvária, pokojové rostliny, nevhodně umístěné zdroje tepla.

 

oknoDalším důležitým faktorem je také přívod vzduchu pro plynové spotřebiče v domácnosti, jako jsou sporáky nebo plynové kotle aj. Každý z těchto spotřebičů má jiný výkon a potřebné množství spalného vzduchu.

 

Správná vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40-60 %.abyste tento údaj měli pod kontrolou, můžete si koupit do domácnosti vlhkoměr. Naměřené údaje mohou v domácnosti fungovat jako varování před nežádoucí vlhkostí a rovněž členy domácnosti vést k pravidelnému větrání. 

 

Vlhkost mohou také ovlivňovat záclony a jejich špatné umístění. Dbejte proto pokynů a proveďte montáž záclon opravdu správně.

 

Největší chybou je větrání vyklopeným křídlem po celý den. Tímto způsobem bohužel větrání probíhá ve většině domácností. Ano, vzduch se proměňuje, ale rozhodně nelze mluvit o tom, že by se místnost provětrala. Výsledkem je z drtivé většiny procent prakticky jen unikající teplo. Vzduch se prakticky neproměňuje a Vy neděláte nic jiného, než že štědře topíte do ulic či zahrad. Tímto způsobem, případně mikroventilací, lze účinně větrat v létě. Mezi větráním v létě a v zimě totiž skutečně je značný rozdíl. Větrání je dostatečně účinné pouze tehdy, pokud se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti vyrovná s teplotou venkovní. V podzimních a zimních měsících volíme několikrát denně nárazové větrání v rozmezí pěti až deseti minut, na jaře a na podzim potom po dobu patnáct až třicet minut. Jednoduše dvakrát až třikrát denně (jednoduše dle potřeby) otevřeme okno dokořán a necháme místnost, případně místnosti, pořádně provětrat. V letních měsících Vám nic nebrání příjemnému, celodennímu větrání, ale opět s oknem otevřeným dokořán. Nehledě na roční období je vhodné každé ráno po dobu zhruba půl hodiny pečlivě provětrat všechny místnosti, přinejmenším tedy ložnice. Rychlé a efektivní je také větrání průvanem mezi dvěma protilehlými okny.

 

Rovněž důležité je vlhký vzduch z místnosti odvádět vždycky ven, nikdy ne do jiných místností. Stejně tak dveře od málo nebo vůbec vytápěných nebo málo vytápěných místností necháváme uzavřené. V době nepřítomnosti obyvatel domu doporučujeme zredukovat topení a i v době přítomnosti obyvatel zbytečně nepřetápět. Dále, pokud víme, že budeme z jakéhokoliv důvodu, například z důvodu rodinné dovolené nebo služební cesty, nějakou dobu mimo domov, není úplně na místě zabednit všechna plastová okna, i když možná se šlechetným účelem ochránit dům či byt před vnějšími vlivy. Mnohem vhodnější je na takovém místě zvolit například mikroventilaci a to pokud možno ve všech místnostech, která zajistí alespoň minimální pohyb vzduchu a zároveň pochopitelně zajistí bezpečnost Vašemu majetku.

 

Krajním a poněkud nákladným řešením, řešením tedy spíše pro firmu či větší objekt jiného druhu, jsou větrací systémy. Jedná se o řízené větrání, které slouží k dosažení podstatně lepších tepelně izolačních vlastností a jak jinak než právě kvalitního a spolehlivého větrání. Podobné produkty existují i ve formě, která kromě čerstvého vzduchu nepropustí do Vašeho hnízdečka jedinou škodlivinu. V drtivé většině domácností však podobné zařízení neexistuje a ve své podstatě existovat ani nemusí, vše záleží na Vás a Vašem přístupu ke svému domovu. Pokud by Vás však myšlenka řízeného větracího systému láká a nemáte strach investovat do příjemného bydlení bez starostí, přinejmenším v tomto směru, neváhejte po těchto systémech pátrat.

 

Ke větrání by se toho stejně jako ke všem tématům v našem speciálu dalo napsat nespočet. Klíčové pro Vás je držet se pravidelného, účinného a pokud možno po všech směrech správného větrání, tak, jak Vám bylo popsáno. Jen tak si zajistíte, že perfektní funkčnost plastových produktů nebude ve Vaší domácnosti na škodu a Vás život nebude znepříjemněn či dokonce ohrožen důsledky nedostatečného větrání. Nezapomínejte, že jsme tu vždy pro Vás a rádi Vám ochotně poradíme, ať už v tomto či jiném směru.

 

www.bohemiaplast.cz