4 důvody, proč při stavbě rodinného domu „sáhnout“ po tepelném čerpadlu coby zdroji tepla

 

Snadná instalace, dlouhá životnost, nízké provozní náklady a pokročilé funkce (např. schopnost odebírat nadbytečnou elektrickou energii z fotovoltaických zařízení), to je krátký výčet výhod tepelných čerpadel dostupných v České republice. Více o benefitech spojených s tímto zdrojem tepla se dočtete na níže uvedených řádcích.

1.   Jste nezávislí na energetické infrastruktuře v okolí

Pokud zvažujete mezi tepelným čerpadlem a plynovým kotlem, vězte, že výhodou tepelných čerpadel jsou:

  • nulové poplatky za zavedení infrastruktury na Váš pozemek (nepotřebujete žádnou přípojku, tepelná čerpadla potřebují k výrobě tepla buď vzduch, nebo vodu či geotermální teplo. Alespoň některý z těchto zdrojů se na Vašem pozemku určitě již nachází)
  • nezávislost na externích dodavatelích (je předpoklad, že vzduch bude kolem Vaší nemovitosti proudit pořád, stejně jako se Vám pravděpodobně bude dlouhodobě dostávat podzemní vody či geotermálního tepla). Ano, u některých typů tepelných čerpadel je nutné disponovat ještě elektrickým kotlem, odběr z něj je však minimální (v porovnání s případem, kdy byste topili pouze elektřinou)

2.   Tepelné čerpadlo Vám bude sloužit dlouhá léta

Uvažujete o koupi staršího kotle na tuhá paliva? Chyba lávky! Pokud se jedná o kotel 1. či 2. emisní třídy, pak počítejte s tím, že tento zdroj tepla budete moci využívat maximálně do roku 2022, od kdy bude užívání starých kotlů zakázáno pod pohrůžkou pokuty.

U moderních tepelných čerpadel získáte záruku na 15 let, což je doba, během které se Vám téměř jistě vrátí investice spojené s pořízením a provozem tepelného čerpadla (pokud bereme v potaz vyšší pořizovací náklady, než na plynový kotel či kotel na tuhá paliva a zároveň nižší provozní náklady v porovnání s kotlem na tuhá paliva či plyn).

3.   Získáte na ně dotaci až 85 % z ceny zařízení!

Na pořízení tepelného čerpadla Vám přispěje stát prostřednictvím tzv. kotlíkových dotací až 85 %, maximálně však 127 500 Kč. Díky této „finanční injekci“ jsou Vám snáze dostupná i kvalitní (a dražší) produkty s vysokým tepelným faktorem a kvalitním zpracováním či pokročilými funkcemi. Pokud se Vám podaří získat „kotlíkovou dotaci“, nebudete si na pořízení tepelného čerpadla muset brát úvěr či na něj dlouho šetřit!

4.   Rozumí si s votovoltaikou

Například tepelné čerpadlo IVT AIR-X se systémem vzduch-voda je schopno komunikovat s fotovoltaickým zařízením, kdy se tepelné čerpadlo samo zapne v době, nadbytku vyráběné elektřiny s tím, že čerpadlo dodává vyrobené teplo do systému či zásobníku, ze kterého jej následně můžete využít.

Pokud máte zájem o více informací k výhodnosti tepelných čerpadel jako zdroje tepla pro Vaši novostavbu, kontaktujte se svým dotazem specialisty ze společnosti IVT, s.r.o. jedničky na trhu s tepelnými čerpadly v České republice.