DELTA v roli generálního projektanta rezidenčního bydlení Traviatagasse

Erik Štefanovič – jednatel DELTA Projektconsult

„Promyšlený koncept bydlení s přidanou hodnotou, to je naše vize a specifické know how, které se snažíme z Rakouska přenést do bytové a rezidenční výstavby také v Čechách na Slovensku.“ Těmito slovy uvedl představení projektu bytového domu Traviatagasse Erik Štefanovič, jednatel DELTA Česká republika, jež byla generální projektant bytových domů s mottem SPOLU ŽÍT A SPOLEČNĚ PROŽÍT.

 Toto nelehké poslání si předsevzala DELTA,  jež aktivně pracovala v roli architekta, generálního projektanta či projektového manažera na plánování a realizaci mnoha projektů bytových domů, jako jsou Althan Park ve Vídni, bytový dům Schichtgründe Vídeň, jehož projekce probíhala od roku 2016 do 2018 a měl by se dočkat kolaudace již letos na jaře. Také nízkoenergetická výstavba vícegeneračního bydlení celé nové čtvrti s názvem Dům pro život v Aspernu stojí za zmínku.

Bytový dům Traviatagasse se nachází ve 23. okrese ve Vídni. DELTA spolu s developerem ÖVW a architektonickým studiem AllesWirdGut Architects vyhráli předchozí tendr developerů o obytný dům s konceptem vícegeneračního bydlení. Architekti AllesWirdGut převzali architekturu projektu, krajinnou architekturu a open space plánování. DELTA byla zodpovědná za činnosti generálního projektanta se všemi specializovanými disciplínami, jako jsou technologie a statika budov, požární ochrana, fyzika a domovní technika budov, jakož i projektový mananagement, řízení a kontrola nákladů a místní stavební dozor.

Bytový dům Traviatagasse zahrnuje celkem 201 bytových jednotek. Zhruba třetina z nich jsou inteligentní, označované jako SMART bydlení. Typickým znakem jsou například velké stěnové plochy bez sloupů, jež umožňují vysoký stupeň flexibility při rozdělení velikostí bytů a umístění stěn v průběhu celého životního cyklu budovy. Výstavba tohoto bytového domu byla realizována v souladu se standardem sociálního nízkonákladového bydlení, a přesto se honosí vysoce kvalitní architekturou, jež je obzvláště nákladově pro provoz efektivní.

Součástí bytových domů je také mateřská škola pro nejmenší. Architekti a projektanti rovněž neopomněli starší děti a Traviatagasse nabízí také místo, které slouží jako místo setkávání mladých lidí z této oblasti. K dispozici je dětem rovněž zvukotěsná klubovna pro mladé a společenské místnosti umístěné přímo v centru dění. Toto centrum tvoří střed a zároveň volný prostor připomínající náměstí, kolem kterého jsou uspořádány všechny čtyři bytové domy. Prostorná společenská místnost nabízí také možnost společné přípravy jídla, hrací prostor pro malé děti, myčku, ale třeba i řemeslnou dílnu pro společnou práci nejlépe více generací včetně knihovny. DELTA je hrdá na sociální udržitelnost a podporu vícegeneračních prvků tohoto rezidenčního projektu. O implementaci konceptu vícegeneračního bydlení se stará místní diakonie.

 

V čem je projekt výjimečný?

  • Rozsáhlá nabídka prostor pro komunitní aktivity
  • Bytové jednotky pro mladé uprchlíky
  • Stěny bez sloupů umožňující velkou variabilitu prostoru při rozdělování velikostí bytů ve fázi plánování, ale také po celý životní cyklus
  • Vícegenerační koncept bydlení, jehož realizaci koordinuje místní diakonie

 

Detaily o tomto bytovém projektu Vám názorně představí následující video.

Závěrem slovo jednatele DELTA Česká republika, který potvrdil, že v uplynulém roce se stanovené cíle podařilo naplnit a DELTA se již aktivně zapojila do projektů bytové výstavby v Čechách i na Slovensku. Prvním příkladem může být koordinace projektu a kontrola nákladů bytového domu HAGIBOR v Praze 10 – domy ALFA a BETA. Rovněž se rýsuje další projekt z oblasti rezidenčního bydlení v Bratislavě, který jistě přinese nové výzvy, uvedl závěrem Erik Štefanovič.

Foto: Herta Hurnaus

DELTA Group ČR
Delta Projektconsult s.r.o.
Hlaváčkova 1334/19
150 00  Praha 5 – Košíře
mail:     office@delta-group.cz
web:      www.delta-group.cz