Jak netopit pánubohu do oken a přesto mít čerstvý vzduch?

Trápí vás vysoké účty za energie a hledáte způsob, jak výrazně ušetřit? Zřejmě vás nepřekvapuje, že největší část z celkové částky tvoří výdaje za teplo. A protože jde o desítky tisíc korun za rok, nabízí se otázka, zda neexistuje způsob, jak tuto částku snížit. Odpověď zní ano – a dokonce nebudete muset zateplovat. Rozhodnete-li se pro instalaci decentralizovaného větracího systému, dosáhnete regenerace až 91 % tepla.

 

Nevětrat není řešení

Kombinace úsporného kotle, kvalitních oken a zateplení jistě vede k nemalé úspoře, ale nijak neřeší skutečnost, že se teplo vytrácí ven důsledkem větrání. Jenomže nevětrat skutečně není dobrý nápad – v nevětraných prostorách dochází ke vzniku plísní a zvýšení koncentrace CO2, což se může projevit únavou. Zároveň se rychleji množí roztoči. Všechny tyto nešvary přitom řeší právě řízené větrání.

A teď pár čísel, která hovoří za vše. Větráte-li otevřeným oknem, počítejte s velkou tepelnou ztrátou. Aby bylo dosaženo stejné hodnoty tepla po klasickém větrání, je zapotřebí v průměru 3 kW energie. V případě energeticky nenáročného bydlení jde o cca 40 % celkového tepla za rok.

K dalším nevýhodám větrání otevřenými okny patří hluk z venkovního prostředí, nečistoty a alergeny – to vše se dostává dovnitř a znepříjemňuje život.

 

Když větrat, tak efektivně

Výše uvedené důvody vedou k tomu, že stále více lidí zvažuje pořízení rekuperační jednotky. Přechod z klasického větrání na větrání řízení přináší mnoho výhod, ale tím hlavním je samozřejmě velká úspora za teplo. Za zmínku však stojí také skutečnost, že technologie udržuje v interiéru čerstvý vzduch, což výrazně přispívá k vytvoření zdravého prostředí.

Větrací jednotky lze nastavit individuálně pro každou jednotlivou místnost. Instalace je rychlá a nenáročná – nejsou vyžadovány náročné stavební úpravy a není problém jednotku umístit do již hotové stavby.

Informace o špičkových německých rekuperačních jednotkách najdete na www.inventer.cz.