Co všechno vědět o tepelném čerpadle?

Tepelná čerpadla už nejsou jednou velkou neznámou. Naopak, stále více rodinných domů a administrativních budov volí vytápění tepelným čerpadlem. Je to ekonomické i ekologické řešení, na které můžete dostat dotaci. Přečtěte si náš článek a třeba se také pro tepelné čerpadlo rozhodnete.

 

Víte, že…

tepelné čerpadlo ušetří 40 – 60 % nákladů ve srovnání s plynovým nebo elektrickým kotlem? Výrazně se vám tak sníží náklady na vytápění. Co dalšího? Klasické kotle z 1 kWh spotřebované energie dodají méně než 1 kWh tepla, oproti tomu tepelné čerpadlo z 1 kWh spotřebované elektrické energie vyrobí až 5 kWh tepla pro vytápění nebo ohřev vody.

 

Počáteční investice se vyplatí

Snížení nákladů za vytápění je jedním z hlavních důvodů, proč se lidé stále více rozhodují pro tepelná čerpadla. A není to pouze argument prodejců, ale čísla hovoří jasně. Jedná se o investici, která se velmi rychle vrátí.

Přidáním tepelného čerpadla do hypotéky na dům se měsíční poplatky zvýší pouze o nepatrný rozdíl, ovšem za každý měsíc ušetříte až dvakrát tolik energie než by to bylo u jiného zdroje vytápění.

 

Cena jako u topení dřevem ale pohodlnost plynového vytápění

Tepelná čerpadla jsou jedinou moderní technologií ve vytápění, která spojila výhody topení dřevem a údržbu plynového vytápění. Nízká cena topení dřevem je srovnatelná s tepelným čerpadlem a navíc není potřeba hlídat zásoby paliva.

Topení dřevem je sice levné, ale práce kolem je hodně. Pravidelně si musí přikládat, doplňovat zásoby dřeva a vybírat se popel a zbytky po dřevě. To stojí nejen spoustu úsilí, ale také času. Navíc u tepelných čerpadel nevzniká žádný odpad, který vytváří prach a znečišťuje prostředí v domě.

 

Představíme vám tepelné čerpadlo vzduch – voda

Na českém území se nejčastěji volí tepelné čerpadlo vzduch – voda, protože u nás má ideální podmínky pro provoz. Jak fungují? Jednoduše řečeno – při svém provozu odebírají energii okolnímu vzduchu a využívají ji na vytápění rodinného domu, ohřev užitkové vody nebo také k ohřevu vody v bazénu.

Proč je tento typ čerpadla nejoblíbenější? Tepelné čerpadlo vzduch – voda využívají jako nízkoenergetický zdroj vzduch. Ten je lépe dostupný než je energie země nebo podzemní voda. Další výhodou je, že čerpadlo vzduch – voda nenarušuje teplotní rovnováhu okolního prostředí a dokáže efektivně pracovat po celý rok.

 

Vybírejte dodavatele pečlivě

Největší chybou při výběru tepelného čerpadla je vybírat podle ceny. Pokud chcete dosáhnout všech výhod tepelného čerpadla, tak vybírejte podle kvality, značky (kvalitní jsou NIBE, Mitsubishi Zubadan) a dodavatele. Nejlepším řešením je oslovit zkušeného a osvědčeného odborníka, který bude schopný vám odpovědět na všechny vaše dotazy.

Dodavatele si vybírejte na základě reference a nabízených služeb. Vždy volte odborníka, který se věnuje pouze tepelným čerpadlům a má potřebné certifikáty odbornosti. V neposlední řadě si ujasněte co vše je v ceně nabízené služby, zda je v ní zahrnutá montáž čerpadla, elektroinstalace a také roční revize či případné reklamace.

Kvalitu poznáte podle označení Evropskou značkou kvality Q.