Jsou utěsněné domy skutečně prospěšné pro naše zdraví?

Jistě i vy pozorujete, že náklady na vytápění neustále rostou. I z toho důvodu stále více lidí mění okna za nová izolační. To má za následek utěsňování budov a tak i podstatné změny ve vzduchu v obytných prostorách. Díky změnám se často začnou vyskytovat plísně, zvyšuje se vlhkost vzduchu a tak se i výrazně zvyšuje obsah nezdravých látek. A právě zhoršená kvalita vzduchu se následně projeví na našem zdraví.

 

Co dýcháme?

Čerstvý vzduch obsahuje různé plyny. V největším procentu je to dusík (78 %), dále kyslík (21%), Argon (0,9 %) a další plyny ve velmi malém množství. Je nutné si uvědomit, že čerstvý vzduch obsahuje i malé množství oxidu uhličitého (CO2). Lidské tělo navíc při dýchání produkuje také CO2 a to ve značném množství. Dokázáno je, že vydýchaný vzduch obsahuje 100x více oxidu uhličitého než vzduch čistý. Platí, že jestliže je člověk v uzavřené místnosti, koncentrace CO2 rychle roste. Tento plyn je bez zápachu a proto jeho zvýšenou koncentraci nepostřehnem. Přítomnost CO2 začneme vnímat až druhotně – až když se dusivé účinky CO2 začínají projevovat.

 

Co může vše může způsobit vydýchaný vzduch

Zákonná norma předepisuje nejvyšší možnou koncentraci CO2 v pobytových místnostech jako 1500 ppm. Při výzkumech bylo dokázáno, že v budovách, kancelářích, bytech i školních třídách byly často naměřeny i koncentrace přesahujíce CO2 vyskytuje až v koncentraci 2500 ppm. Vyšší koncentrace tak může způsobit i to, že se děti hůře učí a ze školy si nic nepamatují. Mezi další následky zvýšeného CO2 patří: bolesti hlavy, zad, zažívací potíže, vysoký tlak a špatný spánek. Tyto příčiny často svalujeme na únavu a podobně, může to být ale právě díky vyšší koncentraci CO2. Je tedy potřeba tuto situaci řešit.

 

Řešení z Ameriky

Každého jako první logicky napadne větrat. Ale jak zajistit, abychom zároveň příliš neprotopili? Vědci v Americe přemýšleli nad jednoduchým způsobem jak poznat, kdy je vzduch ještě zdravý a kdy již ne a napadlo je vyvinout měřidlo na vydýchaný vzduch.

Navržený přístroj byl nazván CO2 skener – přístroj na měření oxidu uhličitého. Vědci přístroj vyvinuli a ihned se začal masově prodávat. Jedni z prvních ho začali používat ve školách amerického státu Massachusetts. Později se začal montovat do úřadů, školek i soukromých firem. Výsledek byl ten, že obyvatelé daných institucí méně bolela hlava, lépe se soustředili, zlepšila se také kvalita spánku. Ve firmách a úřadech dokonce klesla spotřeba kávy.

Dobrou zprávou je, že tyto unikátní přístroje jsou již dostupné pod názvem WELLNESSAIR i v České republice a nepředstavují větší investici.

 

Více na www.wellnessair.cz nebo na telefonu 567 225 419.