Jak Asociace dodavatelů montovaných domů pomáhá rozvoji a kvalitě dřevostaveb v České republice

 

V dnešní době klesající ekonomiky téměř ve všech odvětvích má zájem investorů o dřevěný nízkoenergetický nebo srubový dům rostoucí tendenci. To je jistě jedna z mála pozitivních zpráv české ekonomiky. I když poslední statistiky udávají, že české stavebnictví jako celek ke konci září 2013 meziročně pokleslo o 9,5 % a v počtu nově zahájených bytů byl meziroční index ještě smutnější, protože vykázal pokles o více než 15 %, oblast dřevostaveb, z pohledu počtu realizovaných rodinných domů, od poloviny devadesátých let významně stoupá. Podle dostupných údajů bylo v roce 1998 v České republice vystavěno 87 rodinných domů na bázi dřeva. V roce 2012 jich počítáme 1 700.

 

 

Důvodů k nárůstu obliby dřevostaveb je mnoho. Jedním z nich je změna myšlení a postojů zákazníků. Skepse široké veřejnosti k této technologii z 90. let minulého století, která byla způsobena hlavně neznalostí výhod dřevostaveb a „konzervativním“ myšlením investorů (obava z něčeho nového, neprověřeného) je minulostí. 

Letos je to již třináct let, co byla založena ASOCIACE DODAVATELŮ MONTOVANÝCH DOMŮ (ADMD). Jedná se o organizaci, sdružující výrobce a dodavatele montovaných rodinných domů a staveb bytové i občanské vybavenosti na bázi dřeva.

Základním úkolem ADMD je prosazování a popularizace staveb na bázi dřeva, popularizace technologií konstrukcí z dřevní hmoty, kultivování podnikatelského prostředí a zabezpečení kvality pro tento segment stavebnictví prostřednictvím certifikace dle DOKUMENTU NÁRODNÍ KVALITY (DNK).

 

V současné domě sdružuje Asociace dodavatelů montovaných domů celkem patnáct členů (renomovaných výrobců dřevostaveb) a dvacet tři partnerů (tj. firem, které s ADMD úzce spolupracují). Všichni členové ADMD vycházejí z poznání, že výrobky, které jsou uváděny na trh, musí dokonale splňovat základní potřeby člověka a lidské společnosti a jsou na ně tudíž kladeny vysoké nároky.

 

dřevostavba

 

 

Všechny členské společnosti ADMD dokáží garantovat vysokou kompetenci při realizaci stavby montovaného domu a to od projektové přípravy až po předání domu investorovi.   Podmínky pro přijetí do organizace nejsou snadné. Dodavatelé musí, kromě povinné certifikace a pravidelných dle DNK, prokázat kompetence a zkušenosti v oboru výroby a montáže dřevostaveb po dobu minimálně tří let a musí také předložit reference na minimálně dvacet realizovaných domů. Pokud tedy budete objednávat dřevostavbu od některého ze členů asociace, budete mít zaručenou jeho kvalitu. Objednání dřevostavby od společností, které nejsou členy této asociace může být přirovnáno k nákupu zajíce v pytli.   

Pokud chce mít investor jistotu, že jeho dům bude vyroben a smontován kvalitně a že budou v rámci celého projektu dodrženy všechny platné normy a předpisy, měl by si vybrat pouze tu dodavatelskou společnost, která Dokument národní kvality vlastní.  Jeho získání předchází náročný audit dodavatelské společnosti od její vnitřní organizace, procesů, používaných materiálů, skladby konstrukcí až po ověření montážních postupů na stavbě, prováděný renomovanou auditorskou organizací. Tyto normy kvality jsou následně opakovaně kontrolovány.

 

dřevostavba

 

 

Před stavbou dřevostavby nebo montovaného domu je jistě správnou volbou poradenství s odbornou firmou. Můžete se klidně obrátit i na Asociaci dodavatelů montovaných domů, která mu požadované informace poskytne popř. jej odkáže na zdroje, kde si je může sám obstarat.  Zde je důležité zdůraznit, že montovaná dřevostavba je, na rozdíl od ostatních technologií, velmi kvalitní, protože tyto domy se většinou vyrábí v kryté hale s vyloučením negativních povětrnostních vlivů, jako je tomu na stavbě, prováděné tradičními technologiemi. Dům navíc vyrábí a montuje kolektiv stálých, kvalifikovaných pracovníků. Dalšími výhodami dřevostaveb jsou vynikající tepelně izolační vlastnosti, vedoucí k výrazným úsporám nákladů na vytápění.  V neposlední řadě je to rychlost výstavby, protože montovaný dům v provedení na klíč je možno postavit během několika týdnů od okamžiku dokončení základové desky nebo sklepa. 

Tepelně izolační vlastnosti dřevostaveb hrají a v budoucnu budou hrát stále větší roli, protože ceny energií rostou. Např. u moderních pasivních dřevostaveb, u nichž se spotřeba tepla pohybuje kolem 10 – 15 kWh/m2/rok a s využitím účinného řízeného větrání s rekuperací nebo teplovzdušného vytápění, činí roční náklady na vytápění kolem 2 500,- Kč. navíc se doba výstavby počítá pouze v několika týdnech od dokončení základové desky. Žádné dvouleté čekání na hotový dům.

 

 

Vlivem vývoje trhu a konkurence nabízí většina výrobců dřevostaveb kromě standardních domů také velmi levné domy. Ty mají jednodušší dispozici, ale dají se pořídit v ceně do dvou milionů korun.  Pozor však na to, aby se nízká cena nestala hlavním kritériem pro koupi domu. Dům je investice na mnoho desetiletí a poměr ceny a kvality by měl být v relaci. Levné domy (jakékoliv), stejně tak jako levné salámy, paštiky nebo cokoliv jiného, jsou většinou nekvalitní. Věřím, že trh a působení ADMD na kvalitu dřevostaveb přesvědčí zákazníky, jakou cestou se mají vydat.

 

Sídlo ADMD je nyní nově v Brně na Bauerově ulici 10 (vedle brány č. 9A  BVV) v areálu Národního stavebního centra EDEN 3000.  Zde si mohou zájemci o kvalitní dřevostavbu prohlédnout vzorové domy několika osvědčených výrobců. Areál brněnského Stavebního centra je otevřen denně od 10 do 18 hodin a v každém vzorovém domě jsou na setkání s Vámi připraveni zkušení stavební poradci.     

 

Více na http://www.admd.cz