Krásná a elegantní fasáda po dlouhá léta? Bez péče a údržby jen těžko!

Každý vlastník rodinného domu touží po elegantní a čisté fasádě. Vždyť fasáda je považována za vizitku rodinných domů. Čistá a elegantní fasáda ale nevydrží věčně. Tedy alespoň ne bez pravidelného čištění a bez péče. Fasády neustále podléhají procesům venkovního znečištění, působí na ně vnější vlivy, mráz, změny teplot a UV záření. Jsou tedy výrazným způsobem namáhány a mohou rychle ztrácet svou původní krásu i své původní vlastnosti. Jak o fasády pečovat, aby jejich krása a vlastnosti nezmizely?

 

Ze všeho nejdříve důkladně vyčistit

Základem péče o fasádu je proces čištění fasád. Velké procento majitelů domů si myslí, že postačí vysokotlaký vodní čistič. Voda se ale sama nepostará o důkladné vyčištění. Ideální variantou je proces pískování neboli tryskání fasád. To probíhá speciálními stroji, kdy kromě vody je čistící složkou také sušené abrazivo. Jak probíhá tento proces v podání specialistů, se můžete dozvědět ZDE. Odborníci doporučují, že proces důkladného vyčištění fasád rodinných domů by měl být opakován každých 5-8 let.

 

 

Nestačí jen vyčistit

Samotné vyčištění ale fasádu neochrání ani jí nedodá žádné zvýšené vlastnosti v odolnosti. Po procesu vyčištění je také vhodné opatřit fasádu ochrannými nátěry. Právě nátěry fasád jsou schopné dodat vnější schránce domu požadované vlastnosti v odolnosti proti působení vnějších vlivů. Fasády díky nátěrům nebudou tak rychle podléhat opotřebení, budou odolnější a můžete tak výrazným způsobem oddálit proces stárnutí i prodloužit frekvence čištění fasád.

 

 

Jaké nátěry jsou nejdůležitější? 

Jak již bylo řečeno, na fasádu se neustále usazuje prach, pyly, organické nečistoty a mikroskopické houby. Tyto nečistoty bývají často příčinou vzniku plísní. Je tedy vhodné fasádu proti usazování těchto nečistot ochránit. Ideální variantou je ochranný nátěr proti plísni. Dalším nepřítelem fasád, zejména starších, je voda. Vlhkost se dostane na fasádu a mnohdy postupuje až dovnitř do interiéru. Vhodnou volbou řešení tohoto problému je opatřit fasádu nátěry, které mají schopnost odpuzovat vodu. Konkrétně se jedná o hydrofobní nátěry.