Malá nebo velká? Jaká pohovka se hodí právě pro vás?

Pohovka, gauč nebo otoman se staly součástí obývacích pokojů téměř každé domácnosti. Často je doplňují křesla a taburety nebo lenošky, zkrátka pohodlný sedací nábytek, který má sloužit k relaxaci a pohodlnému sezení.

Při výběru nové sedačky se ale většinou dostaneme do situace, že si neumíme vybrat. Jedna je velká, druhá malá, třetí nemá tohle a čtvrtá naopak má tamto, samo vlastně nevíme, jak velkou sedačku si chceme koupit a jestli jí opravdu potřebujeme. Kritéria, podle kterých se rozhodnout, jsou různá, ale základní otázky byste zodpovězené mít měli. Sedací souprava tvoří dominantu obývacího pokoje a tak záleží i na tom, jak velký prostor máte k dispozici. Tím je potřeba začít, aby se do malého obýváku nevybral gauč, který zabere většinu prostoru a nic jiného kromě malé poličky na zeď se do něj již nevejde.

Naopak ve velkých obývacích pokojích není dobrý nápad mít jen sedačku pro dvě osoby a jedno křeslo. Naopak si můžete dovolit vybírat sedací soupravy do U, které potřebují prostor a jsou ideální i v případě, že máte často návštěvu přátel nebo rodiny. Tvar do U umožňuje sedět pohromadě a vidět na sebe, uprostřed je dostatek místa na konferenční stolek pro odložení pohoštění a kávy. Velikost sedačky tak vybírejte s ohledem na prostor, ale také na praktické využití. Když se u vás dveře nezavřou a návštěvy jsou na denním pořádku, nemusíte se bát, že by velká sedačka nenašla využití.

Přidanou hodnotou může být možnost na gauči nechat přespat návštěvu. K tomu je ideální sedací souprava rozkládací, u které se jednoduchou úpravou docílí širokého dvoulůžka pro pohodlný nocleh dvou osob. V bytě tak získáte možnost spaní dalších osob, což využijete pro návštěvy i jako nouzové řešení například při nemoci některého člena rodiny a požadavku klidu.

 

Sedací souprava bývá jedním z nepoužívanějších kusů nábytku v domácnosti. Sledujeme na ní televizi, čteme, pracujeme, povídáme si s přáteli, odpočíváme i jen tak lenošíme. Její výběr by tak měl vždy reflektovat naše zvyky i požadavky.