Příští číslo vyjde 23. dubna 2018
Časopis sruby&roubenky můžete zakoupit v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších, i u různých jiných prodejců tisku.
V čísle 1/2018 časopisu sruby&roubenky mimo jiné najdete:
Redakční návštěvy se zajíci (str. 4 – 24)
Masivní dřevostavba, která stojí na místě, kde srnky (a dokonce i zajíci) dávají dobrou noc, otevírá třetici článků z okruhu redakčních návštěv. Naše redaktorky jezdí do každého koutu naší země, aby spolu s fotografy přivezli důkazy o tom, že ze dřeva se staví ty nejpůvabnější domy, ve kterých se zkrátka krásně a v harmonii dá prožít celý život. Ať jde o Znovuzrozenou hrázděnku anebo Voňavou roubenku z těch nejvybranějších kusů cedrového dřeva, měli byste je jistě vidět a dozvědět se vše o jejich vzniku.
Rekonstrukce, historie a opravy – s roubenkou až na věky (str. 34 – 60)
S masivními dřevostavbami (s roubenkami zvlášť) se velmi těsně pojí téma jejich rekonstrukce. Technologie historické i současné, anebo využití nově dostupných technologií – dost možná i vy patříte do velké skupiny našich čtenářů, kteří hledají na našich stránkách právě toto téma. Ale i kdybyste si stavěli (anebo se chystali stavět) roubenku zcela od základů, pak se potřebě znalosti technik rekonstrukce časem také nevyhnete.
Trocha historie o českých roubenkách a tolik potřebné informace o rekonstrukcích a opravách roubenek tvoří pupek tohoto čísla. Rady odborníků, kteří se v mnoha případech nezabývají ve svých profesních životech ničím jiným než problematikou masivních dřevostaveb, jsou ke čtení na stranách 50 – 62. Narazíte zde na článek o komínovém průduchu, detailně zpracované téma rohových spojů dřevostaveb, něco málo ze zpovědi soudního znalce a nějaké ty rozumné důvody k tomu, proč si ke stavbě sjednat technický dozor.
Co je to šopa a co s ní? Obrazem z Alp… (str. 41 – 46)
Obrazovým tahákem časopisu sruby&roubenky 1/2018 je článek Co s tou šopou?, jehož ustředním tématem (a zároveň nápovědou pro ty, kteří nevědí, co šopa je) je rekonstrukce seníku na Alpských hřebenech. Vzájemné propojené polopodlaží zcela „našlapaného“ interiéru je velkým překvapením pro návštěvníka, zvenku ne zcela pohledného, a z původních materiálů sestaveného, seníku. No, podívejte se sami, obraz v podobě výmluvnéých fotografií na stranách 41 – 46 vypoví více.
Interiérem k vnitřní pohodě (str. 60 – 66)
Také interiér dřevostavby má své požadavky, a když už se do toho jednou pustíte, dotáhněte vaši stavbu i z vnitřního pohledu. Z článku na téma Komunikace a Jak využít prostoru nad schodištěm si odnesete třeba jen nějaký detail, který ale již navždy obveselí váš vnitřní prostor.