Postavit kvalitní dům a ještě ušetřit? Máme řešení!

 

Bydlet ve vlastním rodinném domě se zahradou je snem většiny českých rodin. Ne všichni se ale k tomuto kroku odhodlají. Důvod? Klasický rodinný dům jen těžko necháte postavit za méně než 3 miliony korun. Rostou ceny pozemků, stavebních materiálů i práce. Nároky na kvalitu novostaveb jsou rok od roku vyšší. Sníte také o vlastním rodinném domě, ale při jeho výstavbě byste rádi ušetřili? Existují efektivní řešení.

 

Nehledejte mezi klasickými cihlovými stavbami

Domy postavené z klasických cihel jsou i v dnešní době volbou číslo 1. Neustále se vyvíjí nové typy cihel s vyšší odolností i tepelnou izolací, využívají se tvárnice a další druhy zdících materiálů, ale cena domů se příliš nemění. Jestli máte zájem na stavbě svého nového domu ušetřit, poohlédněte se po zcela jiné technologii výstavby, než jsou zděné domy. V současnosti jsou stále vyvíjeny nové technologie a způsoby výstavby domů. Některé z nich zaručují mnohem nižší celkovou cenu stavby a přitom jsou stejně efektivní a komfortní.

 

Hitem letošní sezony jsou montované domy

Montované domy patří mezi nejnovější technologie výstavby rodinných domů na našem území. V  Německu, USA, Rakousku a skandinávských zemích jsou rozšířené již několik desetiletí. Jedná se o osvědčenou stavební metodu. Montované stavby dosahují skvělých tepelně-izolačních vlastností a svým novým majitelům poskytují moderní a efektivní bydlení.

 

Jak probíhá výroba a výstavba montovaných domů?

Na konkrétní příklad se podíváme u specializované tuzemské firmy v této oblasti, společnosti J.Group. Firma J.Group se specializuje na montované domy a dřevostavby na klíč už několik let. Celá konstrukce rodinných domů vzniká nejprve ve výrobních prostorách společnosti. Vy si vyberete jen typ domu a necháte firmu, aby vám ho připravila. Ve výrobní hale firmy budou vyrobeny jednotlivé části domu. Ty se pak naloží na nákladní vůz, převezou se k vám na pozemek, smontují se dohromady a dům je hotov. Celý dům je postaven z předem připraveného stavebnicového systému. Stavební práce na vašem pozemku budou místo několika týdnů trvat jen několik dnů.

 

Montované domy nejsou klasické dřevostavby. Zatímco výstavba dřevostaveb probíhá až na místě, kde se jednotlivé části přímo vyrábí a upravují, u montovaných domů probíhá celý výrobní proces v zázemí firmy.

 

Z jakých materiálů se konstrukce vyrábí?

Pro kvalitu domů je samozřejmě nejdůležitější kvalita materiálu, ze kterého jsou vyráběny jednotlivé díly stavebnicového systému. U společnosti J.Group jsou hlavním stavebním materiálem durelis desky. Durelis je konstrukční mikroštěpková deska pro výstavbu nosných stěn. Štěpky v desce jsou rozloženy všemi směry a ve třech vrstvách. Konstrukční hranoly jsou z KVH řeziva a jako materiál pro vnitřní příčky slouží desky Fermacell. Izolaci domů J-Group tvoří PURdeska – průmyslově vyráběný tvrdý polyuretan. Tato tepelná izolace se využívá také k zateplení průmyslových objektů a hal. Jedná se o nejkvalitnější dostupnou izolaci na trhu.

 

Výstavba ve čtyřech fázích

Celý proces výstavby montovaných domů probíhá ve čtyřech fázích. Před samotnou výstavbou si jen musíte na základě vašich požadavků vybrat typ stavby z nabídky firmy, který vám bude nejvíce vyhovovat. Mezi nejžádanější druhy se v posledních letech řadí bungalow 14. První fází výstavby je realizace základové desky podle velikosti domu. Než deska ztuhne, firma ve druhé fázi připraví a vyrobí veškeré části montovaných domů, které doveze na váš pozemek. Ve třetí fázi jsou jednotlivé komponenty stavebnice montovány. Čtvrtou fází jsou finální dokončovací práce jako realizace sádrokartonů, elektroinstalace, instalatérské práce, osazení oken a dveří a natažení venkovní omítky.

 

Montované domy mohou být až o 1/3 levnější než stejný typ domu postavený z klasických cihel.