Státní zadavatel jako vzor udržitelnosti: Ukázková dřevostavba administrativních budov v Salcburku

Tento projekt administrativních budov v oblasti Salcburku je naprostou ukázkou státního závazku k udržitelnosti a inovaci. Stavba, kterou si stát objednal jako veřejnou zakázku, představuje excelentní příklad využití dřeva jako obnovitelného stavebního materiálu pro své vlastní objekty. Tímto dává stát jasný signál ostatním, jakým směrem by měla směřovat budoucnost v oblasti stavebnictví – směrem k udržitelnosti.

Nový komplex kanceláří, sloužící jako okresní správa pro oblast Salcburku, byl nedávno dokončen v oblasti Seekirchen am Wallersee v Rakousku. Jeho výrazným prvkem jsou šest budov různých výšek, elegantně zkonstruovaných primárně ze dřeva, které se velmi vkusně vmísily do okolního prostředí.

Dřevo bylo zvoleno jako hlavní stavební materiál a v kombinaci s rozsáhlými prosklenými plochami a důrazem na zeleň na několika úrovních vytvořilo klidné a přírodní prostředí, které zároveň nabízí vysokou flexibilitu.

Udržitelnost byla brána v úvahu nejen při výběru materiálů, ale také v otázce energetické náročnosti. Potřebné dodávky energie jsou zajištěny místní teplárenskou sítí Seekirchenu, vzduch je předehříván zemními kolektory a v létě je využíváno chlazení pod podlahou s využitím hlubokých geotermálních sond.

Jedním z významných aspektů tohoto projektu je jeho certifikace podle enviromentální normy “klimaaktiv”.

Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR, zdůrazňuje nejen udržitelnost projektu, ale také klíčovou roli spolupráce, zejména s projekčním partnerem SWAP, při dosahování vynikajících výsledků. Tento stavební projekt trval tři roky, od roku 2020 do roku 2023.

DELTA byla v tomto udržitelném projektu zodpovědná za činnosti generálního projektanta, management výběrového řízení, plnění role místního stavebního dozoru a také byla garantem digitální správy dat o projektu prostřednictvím platformy Datenpool.

Fotografie: © Christian Brandstätter

 

Více informací o stavebních projektech DELTA Group ZDE.