Projekt největšího univerzitního areálu v Evropě oficiálně otevřen!

 

O málokterém stavebním projektu současné doby lze říci, že v sobě dokonale splnil ty nejnáročnější požadavky na architekturu, účelnost a kvalitu. O novém kampusu Ekonomické univerzity ve Vídni, který byl otevřen teprve nedávno, to ale říci lze. Jedná se o unikátní stavební projekt, který vznikl pod řízením projektového týmu také společnosti DELTA.

 

Za 492milionů eur

Výstavba nového kampusu univerzity stála bezmála za 492milionů eur. Projektování trvalo 6 let a samotná výstavby další 4 roky. Celý studentský kampus nabízí 90 seminárních místností, 53 poslucháren a 5 aul. Na stavbě i navrhování se podílelo hned několik světoznámých architektonických kanceláří. I přesto vše probíhalo hladce a přesně podle stanoveného plánu. Celý projekt měl totiž pevné vedení, které měla na starost právě společnost DELTA společně se společností Drees & Sommer. Tyto dvě společnosti měly na starost koordinaci celého projektu a společnost DELTA byla pověřena i výběrovým řízením. Erik Štefanovič, jednatel české společnosti DELTA jež se na projektu v rámci programu „job rotation“ podílela, k realizaci projektu uvedl: „Uskutečnili jsme celkem 110 zadávacích jednání a důkladně zanalyzovali 500 nabídek. Tento nádherný stavební projekt spolkl 20 tisíc tun oceli, 150 tisíc m3 betonu, skládá se z 6 budov na ploše 90 000m2.“ I z jeho slov je tedy zřejmé, že se jednalo skutečně o megalomanský projekt, který by dotažen k úspěšnému konci.

 

Knihovna exteriér Zaha Hadid

 

Největší univerzitní kampus v Evropě

Díky rozloze a důmyslnému rozmístění budov se kampus ve Vídni stal největším univerzitním kampusem Evropy. Jednotlivé budovy se od sebe liší designem, přesto se skvěle doplňují. Jednu z budov navrhla velmi úspěšná, původem íránská architektka Zaha Hadid z Velké Británie. Jedná se o budovu knihovny, která má nezvykle skosenou prosklenou čelní stěnu. Další budova zaujme například rezavou barvou kovu, kterým je celá pokryta. Architektonickou lahůdkou je potom bílooranžová budova, jejíž fasáda je pokryta zajímavými výstupky, které mají symbolizovat třídenní strniště studenta.

 

WU Wien kyselinou zrezivělá fasáda

 

Nový kampus je evropskou raritou, která rozhodně stojí za pozornost!