JAK VYBRAT BAZÉNOVÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ?

Přiměla vás letošní nejistá letní sezóna k pořízení bazénu? Pokud ano, asi vám neuniklo, že pro jeho správné fungování je třeba dokoupit i potřebné vybavení.

Možná vám jde hlava kolem ze všech možných pojmů, o kterých často slyšíte poprvé v životě, když ale vezmete rozum do hrsti, zohledníte vaše možnosti i požadavky a zorientujete se v nabídce, půjde vám výběr potřebných doplňků jako po másle a zbude vám dostatek prostoru pro letní bazénové radovánky. Tak do toho!

 

Bez čeho se neobejdete

Každý bazén (pokud se tedy nebavíme o nafukovacích bazéncích pro děti) potřebuje filtraci. Ta pomáhá odstraňovat drobné nečistoty z vody, čímž snižuje potřebu používání bazénové chemie, a tedy šetří vaši kůži i životní prostředí. Písková filtrace funguje na jednoduchém principu: voda v ní protéká přes křemičitý písek a do bazénu se vrací opět čistá. Filtrovat je třeba alespoň dvakrát denně. Povrchové nečistoty sbírají plastové či nerezové nádoby ve stěně bazénu, takzvané skimmery, čímž šetří filtr a prodlužují tak jeho životnost.

Pro správný výběr pískové filtrace budete potřebovat znát požadovaný filtrační výkon čerpadla. Ten zjistíte vydělením objemu bazénu čtyřmi. Pokud k filtraci plánujete připojit kromě čerpadla i vysavač nebo solární ohřev, můžete zvolit ještě vyšší výkon.

Samotný filtr ale nestačí: čistotu vody je třeba zajistit použitím bazénové chemie nebo šetrnější UV lampy. Hitem posledních let jsou solonizační jednotky, které dezinfikují vodu rozkladem soli. Takto ošetřená voda není agresivní, navíc má pozitivní vliv na lidskou pokožku. Pro kůži je zásadní i optimální pH vody, kterého lze dosáhnout pomocí automatické regulace pH, Rx a CL.

 

Vylaďte svůj bazén k dokonalosti

Čistou vodu bychom už měli. Existuje ale celá řada více či méně potřebných vychytávek, které váš požitek z plavání a lenošení ve vodě pozvednou na vyšší úroveň. Může jít třeba o protiproud, který ocení zejména nadšení plavci a děti, v nabídce jsou i různé trysky a chrliče podle vlastního návrhu. Zaneprázdnění lidé ocení osvětlení bazénu, které umožní koupele i v nočních hodinách. Příjemným luxusem je vyhřívání vody pomocí elektrických a výměníkových ohřevů z titanu nebo tepelných čerpadel, čímž se značně prodlouží koupací sezóna.

Neplánujete-li vodu nákladně ohřívat, využijte alespoň bublinkových solárních plachet, které zvýší teplotu vody a ochrání hladinu bazénu před nečistotami. Vyšší teplotu a čistotu vody zajistí i francouzské lamelové zakrytí. Co se týče dalších praktických záležitostí, jistě využijete také síťku, vysavač, ochranné plachty a ostatní zařízení, která udrží váš bazén v čistotě a co nejlepší formě, abyste si v něm mohli užívat ještě dlouhá desetiletí.

Vybavení bazénu nakupujte pouze u ověřených odborníků na bazénová příslušenství, jakým je například Pooltechnika. Jejich vyškolení pracovníci vám rádi pomohou s výběrem a odpoví na vaše dotazy.


TAG