Sjednat hypotéku v roce 2017 bude víc a víc problematické díky nařízením ČNB

Hypotéky neustále zdražují a již zdaleka nejsou dostupné tolika zájemcům jako v minulosti. Svou zásluhu na tom mají především nesystémové zásahy ČNB, které se podle expertů snaží chránit bankovní ústavy i trh jako takový. S čím tedy musí budoucí zájemce o hypotéku počítat?

Hypotéka v roce 2017 již nebude tak dosažitelná jako v předchozích letech. Od dubna 2017 mají banky zakázáno poskytovat hypotéky na více než 90% zástavní hodnoty nemovitosti a počet hypoték do 80% je omezen maximálně na 15% celkového objemu hypotečních úvěrů dané banky.

Zájemci o vlastní bydlení tak budou muset při žádosti sáhnout velmi hluboko do vlastní kapsy a naspořených rezerv. Ve výjimečných situacích lze sice chybějící částku částečně pokrýt například překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření, i tuto možnost však ČNB nedoporučuje a brzy ji plánuje stopnout zcela.

 

Průměrný byt v Praze? Připravte si až milion z vlastní kapsy!

Díky množství internetových kalkulaček není žádný problém vypočítat cenu hypotéky pěkně z pohodlí domova. Zvláště u rodinného bydlení v metropoli nebo v jejím okolí ale nejsou získaná čísla vůbec příznivá. Za průměrný byt 4+1 v Praze není problém zaplatit i 5 milionů korun. Pokud tedy musí zájemce z vlastní kapsy doložit 20%, měl by mít na účtu rovný milion. Takovou částku si ale jen málokterá mladá rodina dokáže naspořit vlastními silami.

Klasické hypotéky naštěstí nejsou jediným řešením vysněné koupě vlastního bydlení. Sjednat si můžete například také americkou hypotéku. S mírnějšími pravidly a mnohem příznivějším prozákaznickým přístupem. S hypotékou má totiž tento finanční produkt společný jen název. Ve skutečnosti jde o neúčelovou půjčku, na kterou se omezení z ČNB nevztahují. I v tomto případě sice jen málokde dostanete více než 70-80% hodnoty nemovitosti, ale tento problém lze řešit mnoha různými způsoby od již zmíněného překlenovacího úvěru až po kombinaci několika bankovních produktů.

Americká hypotéka má však také svá negativa v čele s vyšší úrokem, kratší dobou splácení a nižší maximální poskytnutou částkou. Pro řadu rodin se však může stát optimálním řešením v bezvýchodné situaci. Ještě před podpisem se doporučujeme zaměřit především na poplatek za sjednání americké hypotéky a celkovou roční sazbu nákladů (RPSN). Tyto dvě položky se totiž mohou v rámci různých poskytovatelů značně lišit a často mohou z na první pohled výhodného úvěru udělat těžkopádného dinosaura, kterého se budete jen obtížně zbavovat.