Doba výhodných hypoték se vrací

V dnešní době si většina lidí nemůže dovolit zaplatit najednou vlastní bydlení, ať už se to týká malého bytu, či většího domu. Milionovou částku proto vyřeší hypotéka. Která je ta nejvýhodnější pro vás? Rozmyslete se dobře. Koupě nemovitosti není denní nákup rohlíků.

 

Ideální hypotéka

V posledních letech se rapidně zvedly ceny nemovitostí, zároveň se zpřísnily podmínky pro získání hypotéky. Nic dobrého pro potenciální zájemce o bydlení. Naštěstí v poslední době opět klesají ceny realit, mírní se i podmínky pro získání hypotéky. Tu sice stále nedostanete bez větší první splátky, na druhé straně vyšší obnos počáteční jistiny vám sníží úroky i léta, po která budete hypotéku platit. V současné době bankovní ústavy v pár případech půjčují 90 % celkové částky, spíše však 80 % a méně. Čili první splátka musí být 10, spíš tedy 20 % ceny reality. Ideální hypotéka je taková, jež vám zajistí nízké splátky a zbytečně se nebude prodlužovat. Jak se ovšem ve změti mnoha nabídek vyznat? Poradíme vám.

 

Výběr vhodné hypotéky

Každý chce jistě platit co nejméně, proto se řídí výší úroků. Až si budete vybírat hypotéku, najděte si stránky, kde se srovnávají produkty jednotlivých bankovních ústavů. Musíte však zohlednit několik kritérií. Tím prvním jsou úroky. Dále se počítá výše měsíční (většinou) splátky. Oba tyto faktory určuje výše první splátky a tedy i podoba zbytku doplatku. Čím kratší dobu jej budete chtít splácet, tím vyšší budou pravidelné splátky, na druhou stranu na úrocích zaplatíte méně a tím pádem i konečná cena bude nižší. Počítá se i doba fixace. Například po dobu šesti let budete platit splátku sjednanou s bankou, poté ji může banka dle podmínek ve smlouvě zvýšit. Je výhodné si kromě splátek něco šetřit bokem, abyste mohli využít tzv. předčasné splátky, kdy zbytek peněz za bydlení doplatíte. Výhodná hypotéka je tedy taková, kdy sice platíte co nejvíce, ale zároveň co nejkratší dobu.

 

Spolehlivé srovnání hypoték

Zmínili jsme, že nákup nemovitosti není jako rutinní nakupování rohlíků. Nepřemýšlejte, kde je nejlevnější, a raději vsaďte na spolehlivé a osvědčené bankovní ústavy, abyste nenaletěli podvodníkům. Výběr správné hypotéky vám zajistí, že nesplatíte velkou částku, s níž pak podvodná firma uteče. Proto se obracejte na osvědčené bankovní ústavy, které jsou u nás řadu let a mají nějakou historii, byť jejich produkty jsou trochu dražší. Srovnání hypoték mezi těmito poskytovateli na jednom místě vám pomůže vybrat tu ideální právě pro vás.

 

Levná hypotéka – kalkulačka

Než si začnete studovat jednotlivé typy hypoték, začněte počítáním. Do vyhledávače zadejte „hypotéka kalkulačka“ a upřesněte parametry potřebné k získání optimálního výsledku. Hypoteční kalkulačka se vás bude ptát, jakou máte počáteční jistinu, jak dlouho chcete hypotéku platit, jaká má být doba fixace. Výsledek vám ukáže výši hypotéky a rovněž vybere nabídky od jednotlivých poskytovatelů hypoték. Toto je první krok, od něhož se odpíchnete. Protože hypoteční kalkulačka netuší, kde máte účet, můžete pak sami pátrat, jestli vám vaše banka jako mnohaletému klientovi poskytne další výhody z hlediska hypotéky. Srovnání produktů je však základ, proto jej najděte na přehledných a spolehlivých stránkách (např. OKfin.cz).