Živnost není pro hypotéku překážkou

Hypotéka je nedílnou součástí života života zhruba milionu českých domácností. Obecně známé jsou podmínky pro její získání, jako solventnost, schopnost splácet, ručení majetkem a velmi zásadní je i trvalý pracovní poměr na smlouvu. Jak si ale v oblasti hypoték stojí OSVČ, živnostníci a drobní podnikatelé?

Samostatně výdělečná činnost prý bývá pro získání úvěrových peněz méně výhodná. Málokdo ale ví, že i lidé, pracující sami na sebe mohou stejně jako zaměstnanci hypotéku získat. Nezbytné však bude doložit výši příjmů. V případě OSVČ bude chtít banka nahlídnout do posledního daňového přiznání.

 

Daňové přiznání napoví

Hypotéka pro podnikatele je dostupná pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), jejichž podnikání je ziskové. Zjednodušeně se lze orientovat podle daňové základu. „Čím vyšší máte základ daně, tím vyšší hypotéku můžete získat,“ říká Miroslav Majer, zakladatel hyponamiru.cz.

Při využití paušálních výdajů se budou online hypotéční specialisté zajímat o obor podnikání. Určí modifikaci, která může pomoci dosáhnout na vyšší objem požadované částky. I přesto, že byly zpřísněny podmínky ČNB pro získání hypoték, kdy by celkové zadlužení nemělo přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu, existuje ještě jiné řešení.

 

Měníme hypotéční trh

„Stále častěji se setkáváme s podnikateli, kteří mají sice vysoké roční příjmy, ale současně také vysoké náklady. Pokud vedou daňovou evidenci a uplatňují výdaje ve skutečné výši, nízký základ daně jim nedovolí vzít si vyšší hypotéku. Některé banky poskytují takzvanou obratovou hypotéku, kdy je příjem živnostníka odvozen z obratu,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO hyponamiru.cz.

Rozdíl mezi klasickou a obratovou hypotékou může být propastný. Podnikatelé, kteří chtějí na hypotéku dosáhnout, musí kromě daňového přiznání doložit i potvrzení o bezdlužnosti. Prvotní představu o konkrétních číslech, výši úvěru a měsíčních splátkách, pomůže udělat hypotéční kalkulačka.

O hypotéku lze požádat on-line formou z pohodlí vašeho domova, bez nutnosti osobních schůzek. Hyponamiru.cz garantuje nejnižší úrok už v první nabídce od 2,02% a předschválenou nabídku do 24 hodin.