Tichá dřevostavba – nesmysl, nebo realita?

 

Moderní dřevostavba a bydlení v ní přináší kromě řady nesporných výhod také určité nevýhody. Jednou z nejčastějších výtek je hlučnost dřevěného domu vyplývající ze skutečnosti, že konstrukční materiály na bázi dřeva jsou vynikajícími vodiči zvuku. Výborné vedení zvuku, hedokonalé spoje, absence “těžko” hmoty v dřevostavbách může v důsledku vést k problémům s hlukem šířícím se jak z venkovního, tak i z vnitřního prostředí. Obecně to tedy znamená, že je potřeba věnovat velkou pozornost kvalitní zvukové izolaci.
Požadavky na zvukové izolace jednoznačně definuje norma ČSN 73 0532 a výrobci dřevostaveb jsou tyto požadavky povinni plnit. Příkladem mohou být jednoduché trámové stropy, u kterých je dosažení požadovaných hodnot vzduchové a především kročejové neprůzvučnosti často velkým problémem. Společnost CIUR a.s., tradiční výrobce a dodavatel foukaných izolací, uvádí na český trh produkty německé firmy Wolf Bavaria, zvukově izolační desky Wolf.

   

Zvukově izolační materiály Wolf
Zvukově izolační desky Wolf jsou konstruovány na bázi volné masy (hmoty) v několika vrstvách. Masu tvoří volně sypaný křemičitý písek, který je umístěn do papírové formy – desky. Objemová hmotnost deskových materiálů se pohybuje mezi 1200 – 1400  kg/m3. 
Tlouštka této izolační vrstvy je jen 15mm. Pro výrobu se používá karton z potravinářského průmyslu a křemičitý písek z filtrací. Jde o naprosto čistý ekologický produkt, vhodný také do prostor užívaných alergiky nebo lidmi s dýchacími potížemi.
Desky Wolf mají univerzální použití do vodorovných, svislých a šikmých konstrukcí. V roce 2011 byl vydán nový akustický katalog Wolf, kde najdete přes osmdesát systémových řešení včetně všech potřebných údajů pro projektanty a stavebníky.

 

zvuková izolacezvuková izolace

 

Systémové řešení Wolf BHG 1_6 je efektivním řešením pro již zmiňovaný jednoduchý trámový strop. Desky Wolf TRI jsou kladeny na měkkou dřevovláknitou desku ve dvou vrstvách na kříž. Výhodou tohoto systému je možnost pokládky libovolné podlahové krytiny za předpokladu dodržení pracovních postupů. Nejjednodušší je pokládka plovoucí podlahy se zámkovým systémem. Lamely se kladou přímo na desky Wolf. Nevkládáme další vrstvy, jako je například mirelon, protože ve výsledku by došlo ke zhoršení izolačního účinku. Hodnoty vzduchové a kročejové neprůzvučnosti u tohoto systému jsou výrazně lepší než hodnoty požadované normou. 

Další předností je vysoká hodnota plošného a bodového zatížení 4 kN, resp. 3 kN. Ve srovnání s jinými systémy je pokládka velmi rychlá, bez nutnosti použití speciálního nářadí. Při práci se zvukově izolačními materiály Wolf vždy dbejte montážních pokynů. Aktuální verzi a další informace najdete na stránkách www.wolfdesky.cz. Výhradním dovozcem materiálů Wolf pro Českou republiku je firma CIUR a.s. se sídlem v Brandýse nad Labem, u níž možné veškeré materiály zakoupit nebo objednat.

 

www.ciur.cz