Markýzy mohou mít v dnešní době mnoho podob. Jaké to jsou?

 

Markýzy v současnosti patří k nejvyhledávanějším druhům stínění na trhu. Jejich obliba stále stoupá nejen v komerčních oblastech, ale také u rodinných domů. Markýzy mají totiž víceúčelové využití. Dokáží totiž nejen zastínit venkovní plochy (terasy, balkony), ale také zabraňují pronikání ostrých slunečních paprsků do interiéru. Nabídka druhů markýz se neustále zvyšuje, zejména pak u kvalitních výrobců. Rozšiřování nabídky ještě zvyšuje možnost využití markýz. Jaké jsou nejvyužívanější podoby a jak vypadají moderní markýzy si nyní představíme.

 

Výsuvné markýzy jsou klasikou

Výsuvné markýzy představují nejvyužívanější druh markýz po dlouhou dobu. Stínící látka se elegantně vysouvá a zase zasouvá do připravené schránky díky kloubovým nebo teleskopickým ramenům. Výsuvné markýzy mohou mít i několik desítek typů konstrukcí a nejčastěji se využívají k zastínění teras a balkonů. Podle potřeby je můžete vysouvat a zasouvat. Látka je dokonale napnutá v každé pozici vysunutí.

 

Košové venkovní markýzy

Košové venkovní markýzy mají nejčastěji kopulovitý tvar, ale mohou být i trojúhelníkové. Slouží u vstupních prostor do budovy a látka může sloužit nejen k zastínění, ale také jako reklama. Kromě ochrany před sluncem mohou sloužit i jako ochrana před deštěm nebo sněhem.

 

Sklopné venkovní markýzy

Kategorii sklopných venkovních markýz bychom mohli zařadit k markýzám s lehkou konstrukcí. Mohou mít různou délku ramen a sklon od 90 až po 180 stupňů. Využity mohou být sklopné venkovní markýzy, jako zastínění lodžií, balkonů nebo teras. Sloužit mohou i na výlohách a často jsou jejich okraje zdobené látkovými volány. Pro komfortnější ovládání jsou tyto markýzy voleny i s dálkovým ovládáním na motorový pohon.

 

Zastínění zimních zahrad markýzou

Zde již přicházíme s moderními variantami markýz. Zastínění zimních zahrad je reakcí na stále se zvyšující oblibu zimních zahrad a touhu po dokonalém využívání. Vnitřní prostor pod stropem se již nebude působením slunečního záření tolik přehřívat a posezení uvnitř zimní zahrady může být pohodlné i v létě. Tento typ se dá také využít i pro zastínění pergol. Je ovšem nutné vybrat kvalitní výrobce.

 

 

Samostatně stojící markýzy

Samostatně stojící markýzy jsou druhem clony, která kombinuje šikmé i svislé stínění. Konstrukci tvoří estetický kastlík, ve kterém se natahuje látka podle potřeby až k zemi. Opět je dokonale natažená látka a vy máte ochranu nejen před sluncem, ale i před větrem a okolními pohledy. Tento druh je ovšem velmi specifickým druhem markýzy.

 

Všechny popisované druhy markýz můžete najít v širokém zastoupení na www.rolrols.cz.