Pár jednoduchých tipů, jak dosáhnout větší úspory vody

Ačkoliv jsou tři čtvrtiny naší planety tvořeny vodou, máme jí málo. Většina vody na Zemi je totiž slaná, té sladkovodní nám zbývá něco málo přes dvě procenta. Zřejmě pro vás není žádným překvapením, že například obyvatelé Afriky pitnou vodu nevnímají jako samozřejmost. V budoucnu by však nemusela být samozřejmá ani pro naše děti.

V Česku člověk spotřebuje průměrně 89 l vody denně, tento údaj vyplývá z průzkumu ČSÚ. SČVK (Severočeské vodovody a kanalizace a.s.) dodávají, že drtivá většina (34,8 %) z tohoto množství padne na mytí a osobní hygienu. Druhou položku s 26 % zaujímá splachování WC, třetí pak praní a úklid. Voda spotřebovaná na pití tvoří jen minimum. Nikdo vás tedy nenutí, ať snížíte pitný režim. Úspory vody v domácnosti dosáhnete jinak.

 

Voda se dá využít více než jednou

Základní myšlenkou úspory vody v domácnosti je znovu použitelnost. Máte doma odvlhčovač vzduchu? Ten je vynikajícím zdrojem vody vhodné k zalévání domácích květin či trávníku.

Odvlhčovač sice nenajdete v každé domácnosti, ale všichni si kupujeme ovoce a zeleninu. Je zcela zbytečné je omývat pod tekoucí vodou. Napusťte raději vodu do hrnce či misky, omyjte zeleninu a ovoce v ní. Vodu pak můžete použít opět třeba na zalití květin. A pokud nechcete svoje kytičky přelít, začněte takto získanou vodu shromažďovat třeba v barelu na zahradě. Až bude plný, zalijete s ním celý trávník či zahradu.

Podobně využitelná je i voda, jež vám zbude po uvaření zeleniny. Můžete s ní zalít rostliny, nebo ji rovnou využít k přípravě dalšího pokrmu. Ze zeleninového vývaru se dá připravit delikátní polévka.

 

Na šetření vodou myslete i mimo domov

Třeba tehdy, když jdete na nákup. Zvažte, kolik vody je třeba, aby bylo vytvořeno jídlo, které si kupujete. Například hovězí maso vyžaduje více vody než kuřecí, na růst manga se spotřebuje více vody než na nektarinku.

Dalším typickým příkladem je večeře v restauraci. Všimli jste si, kolikrát obsluha zbytečně donese na stůl džbán s vodou? Pokud máte objednané jiné pití a vodu pít nebudete, klidně požádejte, ať džbán odnesou a naservírují jinému zákazníkovi, který ho skutečně využije. Své chování samozřejmě vysvětlete, třeba to pomůže a v restauraci přestanou automaticky nalévat vodu všem zákazníkům.

Další tipy na úspory vody najdete na internetu a dost možná vás i napadnou. Sprchujte se kratší dobu, perte až tehdy, když je pračka plná a tak dále.