Tepelné čerpadlo země / voda je nejúčinnější

Tepelné čerpadlo se zpočátku vždy zdá jako skvělý nápad. Lidé chtějí topit ekologicky a úsporně. Bohužel je často odradí pořizovací cena. Ta je skutečně vysoká, nicméně nemusíte ji platit celou. Solidní prodejce vám pomůže s vyřízením dotace a ušetříte několik desítek tisíc korun.

Tepelných čerpadel je několik, tím nejoblíbenějším je bezpochyby tepelné čerpadlo země/voda. Výhod má mnoho. Je nejekonomičtější, ušetří vám nejvíce peněz. Funguje spolehlivěji než systém vzduch-voda, ohřát vodu a vytopit celý dům dokáže i při arktických teplotách. Navíc je extrémně tiché, v létě chladí, a jelikož je umístěno v domě, nestraší nikde na fasádě.

 

Pro koho není tepelné čerpadlo země / voda vhodné

Jediný háček představuje prostor. Aby mohly být instalovány plošné kolektory, je potřeba zhruba 400-500 m2 prostoru. Toto místo navíc musíte vyhradit čistě kolektorům, není možné nad nimi postavit příjezdovou cestu, bazén, vysadit strom apod. U menších pozemků se dá situace řešit geotermálním vrtem, jenže to už je trochu vyšší dívčí. Náklady rostou, navíc je třeba opatřit si geologický průzkum a stavební povolení. I když vám s tímto firma, která se instalací čerpadel zabývá, pomůže, málokdo má odvahu se pustit do tak komplikované investice.

 

Tepelné čerpadlo funguje i v zimě

Tepelná čerpadla fungují na principu odnímání tepla okolí. Čerpadlo země/voda jej odebírá ze země. Divili byste se, ale v hloubce v zemi panují poměrně stálé teploty, ve 170 cm hloubky se pohybují kolem 7-13 °C. Čerpadla země/voda jsou na rozdíl od jiných typů vhodná opravdu kamkoliv, i na hory a na místa s celoročně chladným počasím. V létě navíc fungují jako klimatizace.

 

Program Nová zelená úsporám stále běží

I na tepelné čerpadlo země/voda se dá využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Na čerpadlo vzduch-voda bez zateplení domu dostanete 60 000 korun, v kombinaci se zateplením až 75 000 korun. Jen je potřeba, aby čerpadlo splňovalo požadavky na ekodesign. S tím vám však solidní prodejce poradí. Zkuste společnost Alpha Innotec, ta má s vyřizováním dotací bohaté zkušenosti.