Tipy pro kvalitní spánek

 

Spánek je pro každého člověka a jeho tělo velice důležitý, neboť to, jak se v noci vyspíme, se promítá jak do naší nálady, tak i zdravotního stavu. Kvalita spánku je ovlivněna celou řadou faktorů (např. orientace ložnice, její vybavení, uspořádání, použité materiály, ale i matrace).

Nedostatek spánku je příčinou pro mnoho problémů (např. bolest hlavy, nízká aktivita, migrény atd.). Může mít dopad i na imunitní systém a srdce člověka. Kvůli špatnému spánku jsme během dne nejenom unavení, ale také podráždění. Ložnice by měla být místem, ve kterém se relaxuje, odpočívá a spí.

Výběr kvalitní matrace

Jelikož v posteli za celý život strávíme podstatnou část svého života, není dobré na matraci příliš šetřit. Jejímu výběru věnujte dostatečnou pozornost, nevybíráme totiž matraci na pár dní. Jde o dlouhodobou investici do nás samotných a do našeho zdraví. Volte proto vždy matraci z kvalitních materiálů, i když je počáteční investice vyšší. Příliš levné matrace nejsou moc kvalitní, dlouho nevydrží a mohou Vám z ní dokonce začít bolet záda.

Při výběru si nejprve ujasněte, komu má matrace sloužit. Jiná matrace se totiž bude vybírat pro dítě, dospělého, seniora, zdravotně postiženého či alergika. Také lidé s vyšší váhou budou potřebovat jinou matraci, než drobné osoby. U každého člověk jsou požadavky na matraci jiné, proto je nutné vycházet z konkrétních individuálních parametrů.

Matraci vcelku nebo rozdělenou?

U manželské postele vyvstává otázka, zda pořídit pouze matraci vcelku nebo matrace 1+1. My doporučujeme volit dvě stejné matrace s jinou tuhostí. Důvodů je hned několik:

  • Každý člověk má jinou hmotnost. U jednotné matrace tedy dochází k nerovnoměrnému slehávání.
  • V případě výměny musíte vyměnit celou matraci a ne jen tu jednu, která již neplní svoji úlohu.
  • U jednotné matrace si každý z partnerů nemůže vybrat určitou tvrdost či měkkost matrace.
  • Jednotné matrace mají na rozdíl od matrací 1+1 horší manipulovatelnost.

Jakou zvolit velikost matrace?

Velikost matrace se odvíjí od velikosti Vaší postele. Nejběžnějšími rozměry matrací jsou 90×200 a 180×200. Pokud však máte doma postel s menšími rozměry, můžete použít matrace 160×200 nebo matrace s jinými atypickými rozměry.

Jaký vybrat materiál?

Matrace se ještě donedávna vyráběly hlavně z přírodních materiálů jako je kokos, latex nebo žíně. Nyní je na trhu řada moderních materiálů, které mají velice dobré ergonomické i hygienické vlastnosti. Jedná se např. o matrace z polyuretanové pěny, které jsou elastické a prodyšné. Mezi další moderní materiály patří i líná pěna, která reaguje na teplo a při ležení odlehčuje tlakové body.

Výběr matrace podle tvrdosti

Tvrdost matrace se řadí mezi nejdůležitější faktory při jejich výběru. Tvrdost matrace si však vybíráme v závislosti na našich preferencích.

Matrace s tvrdostí č. 1

Do této skupiny se řadí měkké matrace jako latexové matrace, matrace ze studené nebo líné pěny. Tento druh matrací je elastický a perfektně se přizpůsobuje tvaru těla. Měkké matrace upřednostňují především ženy, osoby s bolestmi kloubů nebo starší lidé.

Matrací s tvrdostí č. 2

Skupinu s tvrdostí č. 2 tvoří široká škála matrací jako polyuretanové, sendvičové, pružinové, matrace ze studené i líné pěny. Dále se sem řadí také matrace latexové, které jsou kombinovány s jiným materiálem. Matrace s tvrdostí č. 2 jsou elastické, skvěle se přizpůsobují tělu, udržují páteř v rovině a nevytvářejí protitlak. Tyto matrace bývají nejvyhledávanější.

Matrace s tvrdostí č. 3

Lze sem zařadit některé typy sendvičových a pružinových matrací. Tyto matrace upřednostňují hlavně muži, mladší lidé, lidé s vyšší hmotností a obecně všichni, kteří požadují tvrdší matraci.

Matrace s tvrdostí č. 4

V této skupině jsou nejtvrdší matrace, které napomáhají udržet páteř v rovině a lépe prokrvují pokožku. Tvrdé matrace využívají muži nebo osoby s vyšší tělesnou hmotností.