Betonovou jímku, nebo raději septik?

Stavební pozemek na okraji města má své přednosti, ale i úskalí. Sousedi jsou v nedohlednu, nicméně problém nastává například při odvodu odpadních vod. Pokud v dané oblasti není veřejná kanalizace, je nezbytné vyhledat nějaké alternativy. Současný trh je rozmanitý a nabízí různá řešení, a to konkrétně jímku, septik a domácí čističku odpadních vod.

Pokud si myslíte, že betonové jímky a septiky jsou jedno a to samé, jste na omylu, protože rozdíl mezi nimi je.

 

Jímka je jednodušší řešení

Betonová jímka, známá také jako žumpa, je na instalaci a obsluhu snadnější. V podstatě se jedná o velkou betonovou, někdy plastovou nádrž, která nemá žádný odtok. Uvnitř betonové žumpy se tedy shromažďuje odpadní voda z domácnosti, přičemž je nezbytné ji nechávat pravidelně vyvážet do městské čističky odpadních vod.

Objem žumpy je nezbytné zvolit podle toho, jestli se jedná o trvale využívaný objekt, nebo jen rekreačně. Stejně tak byste měli zohlednit i to, kolik osob nemovitost obývá, protože je rozdíl, jestli v ní žijí dvě osoby, nebo dvě rodiny.

 

Septik je dokonalejší volba

S odpadními vodami si snadno poradí také septik, jehož proces fungování je dokonalejší než u jímky. Zatímco žumpa odpadní vodu pouze sbírá, septik je schopen ji i částečně čistit, protože disponuje třemi komorami a odtokem. Přes odtok se potom dostává vyčištěná voda ven, například ke hnojení. Co se vyvážení týče, tak usazený kal je nezbytné také vyvážet, ale jen zhruba jednou za rok. Dávejte si však ještě pozor na to, že pro septik potřebujete souhlas vodoprávního úřadu.

Pokud hledáte specialistu na betonové žumpy, podívejte se do pestrého produktového portfolia společnosti Žumpy – STAV s.r.o., která se na tuto oblast orientuje. V její nabídce jsou také jímky na dešťovou vodu a další produkty.