Kdy je ideální čas na kácení stromů?

Kácení stromů je vhodné realizovat jen v určitých měsících v roce. Nejlepší období pro kácení stromů je při takzvaném vegetačním klidu, který nastává 1. listopadu a končí 31. března. Vegetační klid v přírodě znamená, že se životní funkce dřeviny v tomto čase výrazně utlumují. Stromy ve většině případů již netvoří nová pletiva a v jejich korunách ani kmenech neprobíhá hnízdění. Z toho důvodu je právě tato roční doba nejlepší pro odborné kácení nejen stromů.

 

Způsob kácení stromů upravuje zákon

Odborné kácení stromů se řídí dle zákona číslo 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. V roce 2014 byla k tomuto zákonu vydána novela vyhlášky číslo 189/2013 Sb., která doplnila a především změnila povolení ke kácení stromů na zahradách a soukromých pozemcích. Vyhláška zároveň vymezila způsob kácení dřevin.

 

Jaké je vybavení pro kácení stromů

Je třeba si uvědomit, že jde o velmi náročnou a nebezpečnou činnost, kterou by měl provádět pouze vyškolený pracovník nebo odborník. Je třeba dbát na bezpečnost práce a používat při kácení stromů ochranné pomůcky. Základem pro kácení je také přítomná technika, která celou operaci zjednodušuje. I ta by tak měla být řádně zkontrolována, zda je její technický stav v pořádku. Pro jednodušší kácení postačí řetězová pila, která by měla být také překontrolována a správně nastavena.

Všechny ochranné pracovní prostředky pro uživatele ručních řetězových pil by měly být v souladu s normou EN 381. Ta uděluje nutnost chránit své oči a hlavu pomocí štítu na obličeji, který je umístěn na přilbě a mít nasazená sluchátka, které zamezí poškození sluchu. Nezapomínejte ani na ochranu rukou a nohou, u kterých dochází k častému poranění. K tomu slouží neprořezné rukavice ideálně v kombinaci s nátepníkem, nohy ochrání uzpůsobené boty se zpevněnou špičkou a neprořezné stretchové kalhoty.

 

Vždy si vyžádejte odbornou pomoc

Pokud nemáte s kácením stromu zkušenosti, nikdy neprovádějte operaci sami. Rychle se může stát neštěstí. Pro kácení stromů Brno navštivte odborníky – kacenidrevin.cz. Nabízíme rizikové kácení, ořezy stromů a údržbu zeleně. Na trhu působíme od roku 2003 a naší specializací je arboristika, tedy odborná péče o dřeviny a krajinu. Pokud potřebujete poradit ohledně dřevin a péčí s nimi spjatou, pak neváhejte nás kontaktovat.