Češi už si na hypotéky zvykli

Před 17 lety to byla horká novinka. Dnes jde o notoricky známý pojem. 70% Čechů má samostatnost a vlastní bydlení spojené s hypotékou. Za vším hledej ženu.

 

 

Pohled lidí na hypoteční úvěry se otočil o 180 stupňů. Původní obavy se rozplynuly a dnes už o hypotéky žádají desítky tisíc lidí měsíčně.

Z průzkumů bankovních analytiků vyplývá, že až dvě třetiny Čechů žádají o hypoteční úvěr kvůli osamostatnění a vlastnímu bydlení. Nejoblíbenější forma hypotéky je pak splátka kolem 10 tisíc korun měsíčně po dobu 25 let s 5 letou fixací.

Ženská pečlivost

Při rozhodování o detailech půjčky nakonec rozhodují ženy. Ne, že by muži neměli v českých rodinách právo zasahovat do rozpočtu. Spíše ženám rádi přenechávají starosti se zjisťováním detailních podmínek hypotéky.

Ženy jsou v tomto ohledu daleko pečlivější. Kromě informací z internetových stránek bankovních domů se i několik měsíců věnují porovnávání bank. Nic se nepodepíše, dokud si manželka není zcela jistá, že je vybraná hypotéka nejvýhodnější.

Hypotéky klesají?

V dubnu se po dlouhé době lehce zvedly úrokové sazby hypoték o 0.03%. To přineslo menší úbytek nových úvěrů. Ve skutečnosti je ale taková statistika zavádějící. Odchylky mezi jednotlivými hypotékami se velmi liší podle doby fixace, výši úvěru atd.

Celkově se ale v prvním čtvrtletí uzavřelo přes 17 tisíc nových hypoték. To znamená nárůst o 22%. A kolik je to peněz? Od ledna 2012 jsme si od bank přes hypotéky půjčili téměř 29 miliard korun.

Kde začít

Kolik stojí hypotéka, si ovšem můžete snadno spočítat online. Samozřejmě, že závaznou smlouvu nepodepíšete bez partnera. Pro představu, kolik nové bydlení vašich snů může stát, nabízí kvalitní tuzemské bankovní domy na svých stránkách přehledné kalkulačky.

Mezi největší české banky poskytující výhodné úvěry v roce 2011 překvapila Česká spořitelna. Letos se evidentně chystá oslabit pozici Hypoteční banky, kterou řada lidí dosud považuje za nejlepší v oblasti hypoték.

Vypadá to však, že se letos smažou všechny rozdíly mezi největšími bankovními domy v ČR. Těsné konkurenční boje by mohli přinést ještě výhodnější úroky, případně další benefity pro zákazníky.