Difúzně otevřená nebo difúzně uzavřená konstrukce?

Pojmy difuzně otevřená konstrukce nebo difuzně uzavřená konstrukce se vážou k moderní architektuře – tedy konkrétně k dřevostavbám. Co vlastně znamenají a jaké jsou jejich vlastnosti? 
Difuzně otevřená konstrukce a difuzně uzavřená konstrukce jsou dva způsoby skladby stěn dřevostaveb, které se odlišně vyrovnávají se vzdušnou vlhkostí, která prostupuje konstrukcí domu. Účelem difuzních konstrukcí je odvod vlhkosti z domu a udržování ideálního klimatu.

Difúzně otevřená konstrukce
Difuzně otevřená konstrukce je taková, která neobsahuje parotěsné zábrany. Konstrukce umožňuje plynům pohyb konstrukcí na úrovni molekul – tzv. difuze. Ta způsobuje mikropohyb, mikroprůvan na povrchu těsnící paro-propustné obálky budovy (OSB deska) a tím brání rozvoji kolonií bakterií, plísní či hub. Tento proces zajišťuje kvalitní klima obytného prostoru domu, zajišťuje vysokou kondici stěny po celou životnost stavby. Důležité je také připomenout schopnost stěny regenerovat při havárii, při zatečení. Stěna se přirozeným způsobem vlhkosti zbaví difuzí, vydýcháním v relativně krátkém čase, čímž se zabrání degradaci konstrukcí vlivem zvýšené vlhkosti konstrukce. Difuzně otevřené konstrukce jsou trendem v realizaci dřevěných staveb v Evropě.

woodsystems

Difuzně uzavřená konstrukce
Difuzně uzavřená konstrukce vodní páru nepropouští, protože je vybavena právě parotěsnou zábranou. U tohoto typu konstrukce je důležité, aby se vlhkost z interiéru do stěn nedostala a to pokud možno ani v minimální množství. Druhým znakem difuzně uzavřených staveb je venkovní zateplovací systém, který bývá řešen z neprodyšné vrstvy fasádního polystyrenu. Ten zajišťuje bezpečnost konstrukce i při vniknutí interiérového vzduchu do konstrukce a to posunutím rosného bodu do skladby polystyrenu. Při splnění těchto dvou požadavku vzniká velmi kvalitní skladba, poskytující vysoký komfort bydlení.

woodsystem

Proč dřevostavby?
Ať už zvolíte dřevostavbu s difuzně uzavřenou nebo difuzně otevřenou konstrukcí, myslete na jedno – na jejich stavbu si najměte profesionály. Obraťte se například na ty ze společnosti WOOD SYSTEM s.r.o., nabízejí prvotřídní kvalitu.

Více informací najdete na www.woodsystem.cz.