Jak si vybrat správnou matraci hned na poprvé?

Potřebujete vybrat vhodnou matraci, abyste se dále nebudili rozlámaní, s bolestí za krkem nebo v zádech, bez energie a odpočinku? Řešíte otázku, čím se při nákupu matrace řídit? Tento článek Vám poskytne rady a tipy, jak vybrat správně matraci hned na poprvé a zbavit se tak různých problémů, které jsou spojené se špatným spánkem.

 

 

Spousta lidí při výběru matrace hledí jen na cenu a pro svůj spánek volí levné matrace. To však není úplně optimální. Cena matrace by neměla hrát tu nejdůležitější roli. Naopak byste se měli spíše zaměřit na podstatnější body – tvrdost matrace, rozměry matrace, materiál či váha jedince.

 

Jakou tvrdost matrace zvolit?

Tvrdost matrace by měla být na prvním místě, o co byste se měli zajímat. Obecně platí pravidlo, čím je hmotnost člověka vyšší, tím tvrdší matraci by měl mít. Kromě toho byste měli brát také v potaz, v jaké poloze nejčastěji spíte. Nejčastější polohy při spánku jsou na zádech, na boku, na břiše nebo časté střídání poloh.

 

Poloha na zádech

Pokud spíte nejčastěji na zádech, ideální je tvrdší matrace. Na tvrdší matraci se váha našeho těla rovnoměrně rozloží a páteř tak bude mít pevnou oporu. Je absolutně nevhodné, pokud trpíte bolestí zad a krční páteře. Pokud navíc máte pokrčenou jednu nohu, tak si zaděláváte na velký zdravotní problém.

 

Poloha na boku

Při poloze na boku vzniká rozdílné zatížení na plochu matrace. Některé části našeho těla (ramena, boky, kolena) zatěžují matraci více než jiné části (např. stehna, krční páteř, chodidla). U této polohy je tedy vhodná středně tvrdá až měkká matrace. Tvrdá matrace by mohla v této poloze způsobit deformaci páteře.

 

Poloha na břiše nebo časté střídání poloh

Pokud nejčastěji spíte na břiše nebo během spánku vystřídáte mnoho různých poloh, je vhodné vybírat mezi středně tvrdými matracemi.

 

Rozměry matrace

Podstatnou roli hrají také rozměry matrace. Ideální délka matrace by měla činit o 20 cm navíc než je Vaše výška. Šířka matrace by měla být 90 cm či více a výška matrace, která ovlivňuje její kopírovací schopnost, by měla být vysoká 16 – 20 cm.

 

Materiál

Při výběru je důležité hledět také na materiál. Ten je třeba vybírat obezřetně, neboť s ním bude Vaše tělo v kontaktu zhruba 8 hodin denně. Při zvolení materiálu tedy musíte mít naprostou jistotu, že Vám materiál matrace bude naprosto vyhovovat a poskytne Vám ortopedickou oporu těla. Kromě toho také dbejte i na kvalitní povlak matrace. Ten musí být dobře udržovatelný, prodyšný a savý.

 

Na trhu jsou k dispozici matrace ze studené, líné a paměťové pěny, které jsou elastické, tvarově stálé a dlouho vydrží. Dále si můžete vybírat také z latexových matrací, které jsou velmi měkké a pružné. Mezi klasiku se řadí matrace pružinové nebo taštičkové. Ty zajišťují optimální rozložení hmotnosti.

 

Nosnost matrace

Nosnost matrace hraje při výběru rovněž podstatnou roli. Ta se odvíjí podle hmotnosti uživatele. Bez toho nelze zvolit vhodnou matraci, která zajistí kvalitní a zdravý spánek. Většina prodejců uvádí u matrací maximální zatížení, při kterém si matrace zachová všechny ortopedické vlastnosti.