Roli projektanta je nutné vnímat jako roli skladatele

Roli projektanta je nutné vnímat jako roli skladatele, který napíše noty podle kterých budou ostatní členové orchestru hrát. V Čechách je tato role bohužel často podceňována a projekční kanceláře jsou často vnímáni jen jako „kresliči výkresů“, kterým investor říká, kam co zakreslit. Svoji promyšlenou práci dále předává projektovému manažerovi, který je vedoucím projektového týmu a zastává v týmu nejrůznější role: vizionář, plánovač, manažer, koordinátor, hlídač změn a rizik, rozpočtář atd. Jeho pozici lze definovat jako roli dirigenta.

Na otázku, co se bude odehrávat v nejbližší budoucnosti mezi projektantskými kancelářemi a jak se zostří boj o zákazníka ve stavebním ringu, odpovídal Erik Štefanovič z mezinárodní skupiny DELTA Group ČR, která v Čechách aktivně působí již 28 let.


Myslím, že již v docela blízké budoucnosti se trh projektantů rozdělí na dva základní proudy. Projektanti, kteří nadále zůstanou v roli „kresličů“ a investoři se pak budou trápit s budoucí ne zcela funkční budovou. A pak bude druhá skupina, řekl bych „sebevědomých“ investorů, kteří pochopí důležitou funkci role projektanta a projektového manažera a propojí hned v úvodu stavebního projektu tým jako jeden celek. Projektanta, projektového manažera řídícího projekt, facility managera a všechny ostatní specialisty. Osobně očekávám, že jakási univerzálnost, řekl bych až povrchnost, bude prohrávat před odbornými a údernými specialisty ve svém oboru. Zejména před těmi, kteří se již vydali cestou digitalizace, která tu s námi zkrátka i v českém stavebnictví je a bude a dokáže třeba formou BIM či virtuální reality vnášet do projektu vysoký užitek a efektivitu procesů.”“.

 

Přetechnizované budovy, návrat k přírodě

Také lze předpokládat určitý návrat k přírodě a jednodušším technickým řešením budov, které jsou více v souladu s přírodou. Často totiž vytváříme přetechnizované budovy, jejichž provoz je zbytečně energeticky náročný a přitom lze mnohem efektivněji využívat přírodní klima v náš prospěch, neplýtvat nadbytečně energiemi a využívat velmi komplikované řídící mechanismy, jež se starají například o vzduchotechniku v dané nemovitosti.Zde je důležité si včas položit otázku, jakým směrem by se měla budoucnost objektu ubírat. Aby bylo možné dosáhnout udržitelné budoucnosti, je nesmírně důležité zajistit vysokou spokojenost uživatelů a zvolit správné technologie pro inteligentní budovy.

 

DELTA Group ČR
Delta Projektconsult s.r.o.
Hlaváčkova 1334/19
150 00  Praha 5 – Košíře
mail:     office@delta-group.cz
web:      www.delta-group.cz