Ještě před příchodem zimy byste měli pečlivě zkontrolovat stav střechy

Konec podzimu a zimní období dokáže dát střeše zabrat. Všudypřítomná vlhkost a listí, vytrvalé deště, agresivní led a těžký sníh. To jsou běžné zimní rozmary, které prověří odolnost a dokonalou nepropustnost vaší střechy. Před zimou byste tedy měli zkontrolovat, jak je na tom krytina, a prohlédnout i další střešní prvky. Uvažujte i o čištění okapů.

Střecha se vám zdá naprosto v pořádku? Přesto věnujte trochu času její kontrole. Některé problémy neodhalíte jen pouhým pohledem a přijít na zatékání až ve chvíli, kdy se na stropě objeví fleky, není ideální.

 

Odhalte poškození střechy včas

Začněte vizuální kontrolou, která ukáže zásadní problémy. Menší nedokonalosti ale uvidíte až ve chvíli, kdy se dostanete přímo na střechu. K pohybu po jejím povrchu byste měli používat výhradně její části, které jsou k tomu určené, například stoupací tašky či lávky.

S kontrolou počkejte na příznivé počasí, kdy střecha nebude pokryta námrazou ani vlhkostí. Způsob detailnější kontroly záleží na typu střešní krytiny. Například v případě pálených či betonových tašek je třeba zjistit, zda některá z nich není poškozená či uvolněná. Zvláštní pozornost věnujte hřebenáčům.

U plechových střech je taktéž třeba zkontrolovat stav krytiny a spojů. Hledejte praskliny, náznaky rzi, škrábanců nebo jiného poškození. V případě všech krytin se také zaměřte na plechové klempířské prvky, které spojují krytinu a různé části domu. Soustřeďte se tedy na okolí komínu, střešních oken nebo na štít.

 

V případě potřeby přistupte k čištění okapů

Nezapomeňte ani na okapy, právě ty se postarají o odvádění dešťové vody i roztátého sněhu ze střechy. Měly by tedy být v perfektním stavu. Pozornost věnujte celému okapovému systému, tedy nejen žlabům, ale i hákům, kotlíku či svodům. Žlaby i svody vyčistěte od spadaného listí a jiných překážek a ujistěte se, že je okapový systém plně průchodný.

Obáváte-li se, že se okap zase zanese, uvažujte o ochraně okapů proti listí. Oblíbeným řešením je speciální mřížka, která se umístí mezi okraje žlabu. K síťce jsou většinou dodávány i úchytky neboli spojky, které umožní její snadné připevnění ke žlabu.

 

Můžete oslovit profesionály

Kontrola stavu střechy před zimou by měla být samozřejmostí, stejně jako po zimě. Chcete mít jistotu, že jste nic nepřehlédli? Obraťte se na profesionály. Počítejte ale s tím, že s blížící se zimou budou mít méně a méně času.