3 otázky, na které byste si měli odpovědět před stavbou zahradního jezírka

Mít na zahradě vodní plochu je pro mnohé z nás splněným snem. O to spíš, pokud jde o přirozený biotop s respektem k okolí i samotné přírodě. Pokud jste ve fázi rozhodování, zda zahradní jezírko postavit, či nikoli, měli byste si hned na začátku odpovědět na několik otázek, které vám mohou pomoci s rozhodováním.

 

1. K čemu bude zahradní jezírko sloužit?

Ještě před tím, než začnete řešit vhodného realizátora zahradního jezírka nebo to, kde bude vodní plocha umístěná, upřímně si odpovězte na to, k čemu bude zahradní jezírko sloužit. Chcete vytvořit estetickou dekoraci, která bude zlepšovat klima ve svém okolí a lákat přirozené obyvatele vodních ploch? Nebo přirozený biotop pro chov okrasných ryb? Samozřejmě může jít výlučně také o koupací jezírka, kde budete trávit volný čas a sem tam se tady příjemně ochladíte.

 

2. Máte na stavbu jezírka dostatečný rozpočet?

Jezírko je unikátní dekorací každé zahrady. Jeho realizace ale nepatří mezi nejlevnější. Vše se samozřejmě odvíjí od jeho plochy a použitých materiálů. Výslednou cenu ovlivňuje také použitá filtrace a izolace. Pokud oslovíte profesionální firmu, která se na výstavbu zahradních jezírek specializuje, měla by vám být schopna připravit nezávaznou kalkulaci na míru. Počítejte ale s tím, že prvotní investice se bude pohybovat v řádech desetitisíců korun.

 

3. Jaká bude velikost, podoba a tvar zahradního jezírka

To, jak bude jezírko zapadat do celkového konceptu zahrady, samozřejmě záleží také na jeho velikosti, tvaru a podobě. Fantazii a požadavkům klienta se samozřejmě meze nekladou. Vždy je ale dobré zvážit, zda zvolená velikost nebo tvar zahradního jezírka respektuje okolí a nepůsobí doslova jako „pěst na oko“.  Dnešním trendům vévodí geometrické tvary s kolmými zdmi a postupně sváženým dnem. Pokud si nevíte s výše uvedenými parametry rady, neváhejte oslovit zahradního architekta nebo odbornou firmu, která se na návrh a realizaci zahradních jezírek dlouhodobě specializuje.